Category / Kompiuterija

Downgreidinis upgreidas kumpiuteriui 2021.03.30 at 13:05

Kažkada prisireikė man pasidaryti startupinį diskelį. Kas dar atsimena kas tai per žvėris – chebra, mes, pagal viską, senstam :D. Archyve susiradau kažkada savo paties perrašytus / redaguotus Windows XP startupinio diskelio failus, o vat įrašyt juos į diskelį jau nėra kaip… Taigi, užsisakiau AliExpresse tokį adapteriuką:

1.44MB 3.5\“ USB Cable Adapter To 34Pin Floppy Drive Connector U Disk To Floppy Disk PCB Board|Computer Cables & Connectors| – AliExpress

Dar hardwaro archyve susiradau nenaudotą, dar beveik celofane, Sony diskelių skaitytuvą ir viską sujungiau į savo laboratorijos kompiuterį. Atrodo kaip prieš 20 metų:

Jungiasi tas adapteris prie USB, nuo jo ir maitinimą pasiima – ir viskas veikia, skaito, rašo, formatuoja (atitinkami dalykai atsirado Windows 10 interfeise). Et, kad dar rasti tokį adapterį 5,25″ diskasukiams !

Laboratorijos kompiuterio atnaujinimas 2020.11.30 at 09:30

Pavadinimas toks gal skambus, bet savo elektronikos darbų kampą vadinu laboratorija. O laboratorijoje yra ir darbinis kompiuteris, kuriuo daromi visi man reikalingi darbai elektronikai, programavimui, braižymui ir projektavimui (AutoCAD), testavimui, informacijos paieškai ir t.t. Žaidimų nežaidžiu, taigi pats kompiuteris toks senokas, bet kadangi sukasi gan greitai tai neskubu jo pakeisti. Nuo standartinės komplektacijos atnaujinta standartiškai – SSD, daug RAM, o vakar dar ir pasikeičiau procesorių. Dėl procesoriaus atskiras ačiū Levui, jis man gavo tą procesorių visiškai nemokamai, kartu su krūvelė naudingų elektronikos detalių. Gerai turėti draugų elektronikų, kurių „жаба недавит“, o spekuliantams galiu tik pasakyti – baikit gręžt iš senukų LGA115x CPU vašką.

Taigi, prieš keisdamas pagalvojau „kažin, kaip stokinis CPU karlsonas nuo i3 susitvarkys su i7 kaitimu?“. Pristabdžiau keitimą kol gavau ir atitinkamą aušintuvą – Cooler Master Hyper 212 LED. Dėl LED – na, tos LED mados nesivaikau, tuo labiau, kad ir kompiuteris taip apsuktas, kad nesimato tos švieselės, bet pats aušintuvas tikrai geras, o didelis privalumas kad universalus, tinka vos ne visiems soketams.

Beje, aušintuvas tikrai didelis, dežės dangtis jau neužsiadrytų. Gerai, kad jau kokia 20 metų visi mano stacionarai būna be šoninio dangčio. Tai kad vis ką nors prijungt arba atjungt reikia. Dar niuansas – RAM turi būti irgi žemo profilio, nes neišeis sumontuoti aušintuvo. Tam, aišku yra išeitis – aušintuvą apsukti, kad ventiliatorius būtų kitoje pusėje, tada jis nesirems į RAM. Bet komplekte yra tvirtinimas antram ventiliatoriui, ir aš nesu tikras ar visi naudoja tik vieną, taigi, jeigu reiks dviejų ventiliatorių – RAM aukštis tampa aktualus.

Termopastos iš komplekto nenaudojau, vis dar turiu man geriausios Thermal Grizzly (NE REKLAMA, nes man už ją nesumokėjo :D), tai su ta ir patepiau. Surinkus viskas atrodo va taip:

Karlsonas raudonas, procesorius procesoriuoja, viskas kaip ir gerai:

USB flešiuko greitis 2020.10.27 at 11:57

Tik ką pasibandžiau įkelti į USB flešiuką (ok, ok, nėra tokio žodžio… USB raktą, diską ar dar kaip nors…) apie 18 GB duomenų. Greitis – nustebino:

Taip apie 300 MB/s, taip taip, MEGA BAITŲ. O flešiukas sukombinuotas iš tokio:

Nuoroda į prekę: https://www.aliexpress.com/item/32825551262.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dfWiNOZ

O viduje gyvena TRANSCEND TS512GMTS430S Transcend 512GB M.2 2242 SSD 430S SATA3 B+M Key TLC R/W 560/500 MB/s diskas.

Taip taip, pasigyriau 😀 Turiu didelį ir greitą flešiuką :).

Ni/MH baterijų kroviklis 2018.09.12 at 15:13

Tenka dirbti su prietaisais, kuriuose gyvena Ni/MH baterija, sudaryti iš 3 AAA celių. Kadangi prietaisai kartais pabūna kurį laiką neremontuojami ar nenaudojami – baterijos išsikrauna. Sumasčiau, kad reiktų pasidaryti kokį nedidelį Ni/MH kroviklį, kad būtų galima krauti baterijas ne prietaisuose ir truputį didesne srove. Tam pasirinkau Linear Technology mikroschemą LTC4060. Mažas korpusas, ganėtinai protinga – turėtų būti geras žaislas. Bet kaip visada, dariau vyriškai, t.y. pirma darom, po to kai niekas neveikia skaitom manualą. Bet apie viską paeiliui. Pradėsim nuo schemos.

Ir apie detales, tikiuosi nepamiršiu paminėti ką reikia pakeisti norint, kad schema dirbtų geriau, arba tiesiog dirbtų. Apie detales, iš kairės į dešinę. Pirma detalė ir pirma klaida – mažytė mikro USB jungtis. Klaida, nes, darant vyriškai pagalvojau, kad 5V maitinimo schemai užtenka ir parinkau jungtį, į kurią galima įkišti telefono/planšetės kroviklį. Pasirodo, minimalus maitinimas yra toks:

1 celei 4,5V
2 celėms 4,5V
3 cėlėms 7V
4 cėlėms  8,7V

Iš čia išvada – jeigu krauti 1 ar 2 celes, galima naudoti ir mikro USB jungtį. Toliau 1 μF įėjimo kondensatorius, nėra ką apie jį daug kalbėti, R1 ir LED1 – krovimo indikacija, priklijavau raudoną LEDą. R2 ir R3 – nustato krovimo srovę. RN1 – pulldown rezistorių matrica. SW2 – mikrojungikliai, šį kartą schema dovanų gavo kilmingus Wurth Electronic jungikliukus. IC1 – mūsų darbinis arklys, LTC4060. R9 ir LED2 – maitinimo indikatorius. Gėris tame, kad jį valdo pati LTC mikroschema. 10K rezistorius gal kiek didokas, LEDas silpnai šviečia, bet man taip geriau – neerzina. T1 – galinis tranzistorius, kurį junginėjant ir vykdomas krovimas. Kaista, netikša, kaip turi būti, o pas mane nenumatytas aušinimas. Tęsiant schemos tobulinimą – vienas iš punktų kuriuos reikės taisyti. C3 – išėjimo kondensatorius, o toliau tik speciali jungtelė.

Apie mikrojungiklius. Pirmasis užtrumpina R2 rezistorių, kuris yra lygiagrečiai sujungtas su R3, taigi, kai jungiklis išjungtas bendra rezistorių varža nustato vienokią krovimo srovę, o kai R2 užtrumpintas lieka tik R3 varža ir atitinkamai keičiasi krovimo srovė. Čia iš karto pasakysiu, kad 1A ir 0,5A yra daugokai, ypač mano atveju – kaista T1. Pakeisiu rezistorius, kad būtų mažesnės srovės (tarkim, per pusę), galbūt padės sumažinti kaitimą. Antras jungiklis parenka baterijos chemiją – NiMH arba NiCd. Čia kaip ir toliau – viskas paprasta, du loginiai lygiai kuriuos mikroschema supranta kaip dvi atitinkamas reikšmes, GND ir maitinimo įtampa. Panaudojau „timptelėjimą žemyn“ (pulldown), kad būtų galima naudoti ON-OFF tipo mygtukus. Pauzės mygtukas sustabdo krovimą, automatinis pakrovimas baterijos įtampas nukritus iki 1,3V valdomas 4 mygtuku. Du sekantys mygtukai, SEL0ir SEL1, nustato baterijos celių skaičių. Ir paskutinis mygtukas tiesiog išjungia mikroschemą. Viskas paprasta, elementaru ir aišku. Jungiam prie 5V telefono kroviklio, tikiuosi sprogimo. Ar bent jau dūmų. Bet nieko. Ta prasme iš viso nieko, net maitinimo LEDas nedega. Susinervuoju, ieškau klaidos, murmu burtažodžius, bet niekas nepadeda. Ties šita viena radau, kad 3 celėm reikia bent 7V, o mano kroviklis duoda tik 5V, kurie ateina, pamato kas per situacija ir stovi kamputyje nervingai rūkydami. Ech, jungiu prie laboratorinio maitinimo šaltinio, užvirinu maksimalią 10V įtampą – ir oba ! Maitinimo LEDas žiba, o krovimo LEDas kartkartėm blankiai mirktelna. Nu, bent šiokia tokia gyvybė. Bet o kodėl blankiai mirktelna ? Mikroskopuoju krovimo LEDo rezistorių. Ach tu netikša, jis vietoj 560R turi truputį daugiau varžos. Kokį 1000 kartų daugiau – 560K. Natūralu, kad LEDas blankus. Susirandu Lemonos maišiuką su atkirptais rezistoriais, ir – ten jie visi 560K. O ant maišiuko parašyta 560R. Sumurmu dar kelis burtažodžius Lemonos adresu. Pasiėmiau 1K5 reziką ir prišoviau prie PCB. Bet vistiek, rezikas nepaaiškina LEDo blyksėjimo. Čia jau mano kasiakas – maiteko srovės ribojimas nusuktas ant minimumo, tai schema pabando imti daugiau srovės ir atsijungia. Blykst, ir vėl iš naujo. Atsukau daugiau – viskas sužibo kaip Kalėdinė eglutė. Vis dar nesprogo, ir dūmų nėra… Tik kaista transzistorius – reiks pataisyti srovės ribas, o tranzistoriui užklijavau Rasberio PI aušintuvėlį, mėtėsi stalčiuj be darbo.

PCB vaizdas (neišpaišytas padengimas variu):

Ir keletas foto:


Nekreipkit dėmesio į rezistorių matricą, netyčia ją kitoje pusėje prilitavau, gerai dar kad 1 pino vieta teisinga. Dar šiek tiek matavimų. Maitinimo šaltiniui rodant 7,6V ir 0,45A baterija gauna 4,39V ir 0,5A. Gaunasi apie 65 % efektyvumas, nors maitinimo šaltinis nelabai tiksliai matuoja įtampą ir srovę, vis tiek – ne kažką…

Eagle failai ir panaudotos bibliotekos yra čia. Įspėju – netaisyta !

Senas geras Windows Live Mail ir kitos programos 2017.05.30 at 07:43

Pradžioje buvo Outlook Express (pas Windows XP), jis evoliucionavo į Windows Mail (Windows Vistoje) ir finale išsivystė iki Windows Live Mail (Windows 7). O po to M$ jį pribaigė ir sustabdė geros pašto programos vystymą ir diegimą. Nors sakoma, ir iš tikrųjų veikia, kad WLM gali sėkmingai darbuotis Windows 10 sistemose. Pirmoji Windows Live Mail buvo išleista 2007 Lapkričio 6, taigi, šio straipsnelio rašymo metu, jai jau yra 10 metų. Reta programa tiek gyvena. O WLM – tikrai geras produktas – paprastas, funkcionalus ir nemokamas. Programa buvo platinama Windows Live Essentials pakete, o cituojant M$:

„Windows Essentials 2012“ paketo palaikymas baigiasi 2017 m. sausio 10 d. Jo nebebus galima atsisiųsti.

Taigi, norintiems ir toliau naudoti patogias ir dar reklamų neprikimštas programėles, visą paketą galima atsisiųsti iš čia. Slaptažodis – dainiaus.lt.

Papildomų rezoliucijų įjungimas 2016.12.16 at 14:20

Jeigu jau niekaip niekaip neišeina įjungti reikiamos rezoliucijos (tos kuri nesuportinama), darom taip:

  1. Run > Regedit
  2. Spaudžiam aukščiausią medžio lygį “Computer”
  3. Surandam Display1_DownScalingSupported ir pakeičiam iš 0 į 1
  4. Restartuojam PC
  5. Tikrinam naujas, nepalaikomas rezoliucijas.

Galinga video korta AGP lizdui 2015.11.09 at 17:04

Pasidžiaugsiu, šiandien gavau savo eksperimentiniam kompiuteriui galingiausią AGP video kortą – Radeon HD3850. Pirkau iš http://allegro.pl/, atsiuntė gan greitai. Ilgai senukas stovėjo kampe, o dabar jame jau sukasi DOS (arba Norton Commander) ir Windows 3.11. Instaliavimas buvo labai paprastas :). Dabar reik išbandyt naująją video kortą. Niuansas – ne originalus, pasyvus aušinimas.

IMAG0069 IMAG0070 IMAG0071 IMAG0072 IMAG0073

 

Reklamos blokavimas 2015.07.15 at 13:50

Naršant internete, kiekvieną kartą kompiuteris turi užkrauti begales nereikalingų reklaminių intarpų, „Flash“ animacijų ir panašaus spamo. Naudojantiems „Opera“ naršyklę (ir berods „Fire Fox“) labai padeda priedukas (addon) AdBlock Plus. Operai šitą gėrį galima pasiimti iš čia:

https://addons.opera.com/en/extensions/details/opera-adblock/?display=en

Gan efektyviai blokuoja standartinius reklamos intarpus. Lietuvos internetui (pvz., www.15min.lt) yra labai geras sprendimas, Manto Malčiaus puslapyje:

http://mantas.malcius.lt/adblock-plus-lithuania/

Tai jo sukurtos reklamos blokavimo taisyklės, patikrinta ir veikia. Instaliavimas labai paprastas ir aprašytas Manto puslapyje. Jei trumpai ir efektyviai:

1. Instaliuojam AdBlock Plus

2. Opera meniu > Extensions > Manage extensions (arba CTRL+Shift+E)

3. Spaudžiau veržliaraktį > Preferences

4. Add filter subscription (Pridėti filtro prenumeratą).

5. Pasirenkam „Pridėti kitą prenumeratą“, atsiradusiuose laukeliuose įrašom pavadinimą („AdBlock Plus Lithuania“) ir adresą, iš kur naujinti taisyklių sąrašus – http://sites.google.com/site/mantasmalcius/Home/AdBlockPlusLithuania.txt

Ir viskas veikia 🙂

Kaip aš netyčia tapau spameriu… 2014.09.13 at 07:05

Viskas buvo lyg ir gerai, emailai siuntėsi kaip įprasta, jokių keistumų nebuvo… Tik štai pradėjo man žmonės rašyti, kad aš neva atsiunčiau jiems kokį tai keistą laišką, su tokiu turiniu:

Hi there,
How are you doing?
I’m pleased to share my good experience with you…:)
My friend Michael introduce me a nice OEM company—- http://www.ele0em1.info
Their products are original and brand new with high quality, but lower price.
Now most of my friends would like to buy laptops, mobiles and SLR cameras on the site, and we really enjoyed it.
Just click and wait for three days, we’ve received our goods. I am sure you will enjoy a lot of benefits shopping there, don’t miss the chance.
Never forget to share good things with us… =)
Best regards.
Sincerely Yours:Dainius NA

Ną, viruso tame adrese gal ir nėra, bet vistiek už tokį marketingą reiktų sušaudyti… Pirmas dalykas kaip surasti priežastį – analizuoti laiško „vidurius“. Ne patį tekstą, o visą kitą informaciją, serverius, iš kur ir kaip tas laiškas atėjo. Outlooke tai daroma taip – dešiniu pelės mygtuku spragtelnam ant laiško, pasirenkam „Properties“, tuomet „Details“ ir „Message suorce“. Tarp visos informacijos keista pasirodė štai kas:

Reply-To: mano_mailas.autoreply@bk.ru
Errors-To: mano_mailas .autoreply@bk.ru

Keista, neturėčiau nieko gauti iš autoatsakiklio nes nesu jo įjungęs. Prisijungiu prie el. pašto Web interfeiso (čia šūstrai užvadinau prisijungimą ne per Outlooką, o per naršyklę), einu į el. pašto nustatymus ir ką matau ? Nu štai jums ir prašom – autoatsakiklis įjungtas, ir dar su ta pačia, aukščiau įdėta žinute. Reiškia, visi kas man rašė, gavo automatinį atsakymą su tuo spamu. Gydymas paprastas – pasikeisti el. pašto slaptažodį, išjungti autoatsakiklį, pasitikrinti kompiuterį ar nėra kartais kokio virusioko.

P.S. Jei kas pažįstat ką nors iš to puslapio/ įmonės darbuotojų – vožtelkit ir nuo manęs porą kartų.

Windows 7 temų sujungimas 2013.06.08 at 09:47

Labai trumpas straipsnelis, tik tam, kad įdėti vieną gerą programėlę. Windows neturi galimybės apjungti dvi temas į vieną didelę. Bet tą padaryti nesudėtinga ir pačiam. Tarkime, turime du temų paketus *.themepack priesaga. Juos nesudėtinga išpakuoti netgi su nemokamu 7zip. Išpakavus temas abejose papkėse rasime papkę „DesktopBackground“. Perkeliam iš vienos temos į kitą paveiksliukus ir būtų viskas, turime vieną didelę temą. Bet ne, dabar reikia ja vėl gražiai supakuoti. Iš tikrūjų .themepack priesaga yra „dirbtina“, failas yra paprasčiausias *.cab’as. Taigi, jamam šitą nemokamą programą, sušeriam jai mūsų naujai iškeptą temą ir ji pagamina CABą. O tada paprasčiausiai pakeičiam priesagą į .themepack. Nustatymai turėtų būti tokie:

cabpack