Category / Elektronika

Saeco kavos aparato remontas 2024.03.19 at 11:09

Tiksliai nežinau koks to kavos aparato modelis, nes gavau tik valdymo plokštę su akivaizdžiais degimo požymiais ir svilėsio kvapu:

Kol kas neaišku nei kas sudegė nei kodėl. Svarbiau – kodėl. Šalia DRV8841 mikroschema, kurios išvadai prijungti prie matomos 6 kontaktų jungties, sveikų kondensatoriukų ir svilėsių. Tas DRV8841 – variklio/variklių valdiklis su dviem H tiltais. Iš to darome išvadą, kad prie jungties jungiamas kažkoks varikliukas. Funkcinė schema elementariai paprasta:

O vat norint atsakyti į klausimą kodėl – pradžioje reiktų susirinkti įtariamuosius:

 • Kaltas variklis/varikliai – gal užsikirto, gal apvijos padegę ir viskas užsitrumpino…
 • Kaltas DRV8841, gal užtūrų valdymas H tilto tranzistoriams kažką prasileido ir atidarė porą tranzistorių vienu metu – štai jums ir trumpas jungimas.
 • Didžiausias svilėsis – tantalinis kondensatorius. Jie tokie iš prigimties keistuoliai, gali pridaryti fokusų patys užsitrumpindami.

Kadangi pabandyti surinkti aparatą patikrinimui galimybės neturiu – darysim viską maksimaliai. Bet pradžioje valymas:

Vis tiek nelabai geras priėjimas, bet aiškinamės kokių detalių trūksta ir traukiam lauk tą jungtį, šiaip ar taip pasvilus:

Tuo pačiu „užtaisome” tą skylė plokštėje. Tam gerai tinka epoksidiniai dalykai arba lakas.

Toliau pasinaudojame DRV8841 aprašymu, jame sužymėti kondensatoriai ir jų talpos:

Sveikas liko kondensatorius tas, kuris prijungtas prie CP1 ir CP2 išvadų (C269), VCP kondensatorius (C27) padegęs, šalia jo buvo du kondensatoriai, tantalinis (100 µF) ir keraminis (0,01 µF). Štai ir turime viską ko reikia.

Padegę takeliai „pariebinti” lydmetaliu, kondensatoriai sudėti. Tiesa tie du didesni po 0,01 µF, vienas kaip ir turi būti, o vietoje tantalinio dar vienas toks pat, pačio tantalinio dar nėra. Kodėl ? Todėl, kad taip sugalvojau 😋, bet jeigu rimtai – kaip ir sakiau tantaliniai kartais padaro fokusų, sugalvojau pakeisti jį elektrolitiniu kondensatoriumi, o vietoje tantalinio papildomas keraminis kondensatorius pagelbės ESR mažinimo klausimu. Taigi, su kondensatoriais klausimas kaip ir išspręstas, bet neaišku, ar ta DVR8841 veikia korektiškai, todėl, prieš klijuojant sąlyginai didelį elektrolitinį kondensatorių norėtųsi pakeisti tą mikroschemą. Lupam ir ją:

O aš ir galvoju, ko ji taip lyg sunkiau kaito, štai va jums ir prašom – po mikroschema aušinimo radiatorius, prilituojamas prie metalinio mikroschemos „pilvo”. Matyt ir kaista atitinkamai, gal temperatūra ir sukėlė gedimą. Ok, lituojam naują mikroschemą į vietą:

Dabar jau galima primontuoti ir elektrolitinį kondensatorių:

Toliau jungties eilė. Tos pasvilusios nebemontavau į vietą, „pareguliavo” donorinę plokštę su tokiomis jungtimis nuo kažkokio kito aparato, taigi, į vietą stoja nauja:

Kadangi kondensatorius truputį didesnis nei buvęs tantalinis, jam prilaikyti reikės lašelio termoklijų:

Štai ir rezultatas:

Dviračio akumuliatoriaus Samsung SDI-3610B remontas 2023.09.17 at 13:18

Šiandien pabandykime pasinagrinėti Samsung SDI-3610B akumuliatorių su gedimu.

Gedimas tame, kad jis neveikia, bet taip visiškai, nei išėjimas yra, nei diagnostiniai įkrovimo indikatoriai šviečia. Pirma mintis žinoma mirę celės, o gal tik išsibalansavę. Bet viltis durnių motina, negali mums čia ant tiek sektis, todėl pradžioje ardome. Pats akumuliatorius visai ne mažas, ir sveria padoriai:

Užmačiau tokio akumuliatoriaus kainą Amazon parduotuvėje, 300-400 €, visai neblogai taip.

Išardžius vaizdelis nenustebimo, kaip visada, krūva celių, BMSas (Battery Management System) su termistoriumi ir viskas. Šiaip pats BMSas gan bukokas, iš Samsungo gal tikėčiausi daugiau.

Abi BMSo pusės. Viršutinė pusė kairėje, atsukus ją nuo korpuso pasimato ir apatinė pusė (dešinėje). Trumpai apie tai, ką mes čia matome. Viršutinėje pusėje du lygiagretinti jėgos tranzistoriai STB140NF75, prijungiantys minusą, kai su baterija viskas gerai, šalia mažiukas tranzistoriukas IRFR540Z – krovimui. Per vidurį komunikacijos jungtis, bet normaliam darbui ji nenaudojama, todėl spėju, kad skirta tik užprogramuoti valdiklius gamybos metu. Galbūt ir diagnostikai, jeigu akumuliatorius patenka į autorizuotą Samsung servisą. Ir visa kita smulkmė, apie kurią kol kas neverta rašyti. Kitoje pusėje didelis juodas blynas OKI L5208, BMS valdiklis. Apie jį daug informacijos neradau, tik forumuose probėgšmais užsimenama, kad jį iš OKI nupirko forma Lapis, iš jos Rohm Semiconductor. Aprašymo neturiu, taigi – nepasidalinsiu… Ok, tada mažesnis juodas blyniukas Renesas R2J24020F020, valdiklis su 16 bitų R8C procesoriumi. Jis, principe, ir turėtų daryti visą darbą, bet, turbūt, jis neturi kur prisijungti 10S tipo baterijų, tarkim, gali prisijungti tik 4S, todėl L5208 atlieka visą darbą su 10S baterija ir raportuoja valdikliui. Pats mažisuias, SOIC-8 aštuonkojis, tai Maxim Integrated MAX5024LASA+ įtampos reguliatorius, valgantis net iki +65VDC ir gaminantis iš jų 3,3V. 5V arba 2,5-11V (su papildomais rezistoriais).

Apie pagrindinius elementus tiek, toliau klausimas kodėl jie neveikia. Matavimai parodė, kad visos celės yra pakrautos ir balansavimas teisingas, bet valdiklių įtampos vis tiek nėra. Bandome prisiknisti prie to MAX5024 reguliatoriaus, jis kaip ir turėtų gaminti reikiamą įtampą visiems valdikliams, logikai ir t.t.

Štai tas MAX reguliatorius, pažymėtas U3. Analizuojam veikimą – takelis, pažymėtas P+ gauna maitinimą per prilituotą laidą, kuris per srovę ribojantį rezistorių R167 (330R) patenką į MAX’o pirmą kontaktą. Ok, žiūrim aprašymą:

Pirmas kontaktas ir yra maitinimo įėjimas – matuojam ir matom čia 40 su trupučių Voltų. Tai maitinimas yra. Kažkaip spėčiau, kad tas OUR prie 8 kontakto turėtų būti maitinimo išėjimas, bet jo nėra. Čia matome tik 0,6V, o tiek yra akivaizdžiai per mažai visai gaujai alkanų mikroschemų. Taigi, maitinimas ateina, bet reguliatorius nieko nereguliuoja, todėl išėjime tokia įtampa. Trumpo išėjime nėra, jei ką, patikrinau 🙂. Nuo šitos vietos galima viską daryti vyriškai (viską su3,14sti, o paskui skaityti datašytą) arba iš karto paskaityti mikroschemos aprašymą. Taigi, pradžiai tipinė jungimo schema:

Ją pamačius kyla natūralus klausimas – o tai kokia ta išėjimo įtampa ? Matuojame varžas ir turime, kad R1=69,5K, o R2=21,38K. Skaičiuojam:

\[ V_{OUT} = V_{SET} ( 1+\frac{R1}{R2}) \]
\[ V_{OUT} = 1,248V ( 1+\frac{69,5K}{21,38K}) = 5,30V\]

Taigi, stabilizatorius turėtų gaminti apie 5V, apie – nes matavimas nėra tikslus, varžos irgi ne 1% tikslumo. Bet mums to užtenka, kad įsitikinti – 0,6V yra per mažai. Tai kodėl jis neveikia ? Galima būtų eiti bandymo keliu ir pakeisti stabilizatorių, tikintis, kad čia jis biškį pasprogo, bet tokio stabilizatoriaus po ranka nėra, o užsakinėti ir laukti užtruks, todėl ir vėl teks įjungti smegenis. Schemoje matome kontaktą, pažymėtą „EN”. Logika jau ne ne kužda, o grynai spardo į kepenis, kad čia įjungimo (ENable) kontaktas. Patikrinkime, kas jame gyvena. Visų prima vėl darome ne vyriškai – skaitome aprašymą. Taigi, mikroschema veikia, kai EN kontakte gyvena daugiau nei 2,4V, o daugiausia ten gali būti įėjimo įtampa ±0,3V, tai mūsų atveju panašiai 40V ±0,3V (šiaip dzin tie 0,3V krypavimai, kai matuojam net 40V). Matuojam – ir nieko nėra. Tai nėra ko stebėtis, kad MAXas neveikia, kai niekas jo nebaksnoja į šoną tai jis ir tinginiauja. OK, teks aiškintis, kas jam tą ENable signalą generuoja. Matuojam, dar biškį matuojam, žiūrim per lupą, pamurmam necenzūrinių burtažodžių, ir finale piešiam va tokią schemą:

Taigi, mūsų ENable signalo nėra, tuščia ir ant specialaus testavimo paduko TP15. O vat matuojant tranzistorių Q11 bazės įtampa 3,3 V, emiterio įtampa irgi 3,3 V. Kas per tranzistorius – neaišku, jokios markiruotės, todėl poliarumą tik spėjau pagal pajungimą. Taigi, jeigu bazės įtampa yra 3,3 V – tranzistorius uždarytas, todėl nėra ENable signalo. Kad tranzistorius atsidarytų, bazei reikia žemo lygio, 0 V. Kodėl jo nėra ? Žemą arba aukštą lygį tranzistoriaus bazei duoda U7 mikroschema. U7 – tai du loginiai NAND elementai viename korpuse:

O dabar matosi, kad reikai dar paanalizuoti schemą, todėl braižome ir matuojame:

Ir tuo pačiu iš schemos matosi, kad iš tų dviejų NAND loginių elementų yra suformuotas SR jungiklis (SR Latch arba SetReset Latch), kurio tipinė schema ir teisingumo lentelė yra tokia*:

Tokio tipo SR jungikliai valdomi žemu lygiu, t. y. didžiąją dalį laiko S ir R yra aukšto lygio, o prireikus atlikti Set arba Reset veiksmą į atitinkamą kontaktą paduodamas žemas lygis. Taigi, jeigu mūsų tranzistorius prijungtas prie Q̄, tuomet visi įtampų matavimai atitinka, ir, kad Q̄ būtų žemo lygio reikia paduoti žemą lygį į R įėjimą arba 2B kontaktą mikroschemoje. Tai kodėl kažkas to žemo lygio nepaduoda? Aiškinamės toliau.

Taigi, tranzistoriaus Q12 (SSM3K01F) atidarymas prijungia žemą lygį 2B įėjimui ir tuo turėtų padaryti žemą lygį Q̄ išėjime. Bet matyt niekas to tranzistoriaus neatidaro ir dėl to nevyksta baterijos įtampos paleidimas. Et, ok, važiuojam toliau, reikia išsiaiškinti, kad tą tranzistorių valdo, nes jis visgi geras – „rankiniu” būdu maktelėjus jo užtūrą į 3,36 V baterija pasileidžia ir išėjime turim 40 V. O valdo jį toks daugiakojis R2J240. Papildome schemą:

Tranzistorius valdomas iš mikroschemos U20 43 kontakto:

Štai ir priėjome liepto, t. y. schemos galą. Valdymas eina iš R2J240 valdiklio, o visa analoginė grandinė yra sveika. Aišku, turint valdiklio aprašymą ir programą (arba bent jau jos aprašymą), būtų galima galvoti, kas tam valdikliui netinka, kad jis nepaleidžia likusios grandinės dalies, o dabar neturiu kaip tikrinti ar išpildomos reikiamos sąlygos paleidimui, jei išpildomos tai blogas valdiklis, jei neišpildomos – kodėl ir ką padaryti, kad jos būtų išpildytos ir valdiklis paleistų likusią schemos dalį.

Taigi, galima būtų daryti išvadą, kad R2J240 valdiklis dėl tik jam vienam žinomų priežasčių užsiblokavo. Ar tai jau pabaiga ? O gal pabandom pažaisti su šitais kontakčiukais:

Ok, visgi užsisakiau tokį žaisliuką: CY3689 – Infineon Technologies. Programuojamas valdiklis, kurio pagalba galima gauti daug visokių komunikacinių galimybių, tame tarpe ir SMBus. Kai atvažiuos pabandysiu, gal pavyks nuresetuoti batareiką 🙂 .

Ličio jonų akumuliatorių remonto taisyklės at 12:28

Dirbdamas vis atrandu naujų taisyklių, kurių reiktų laikytis, remontuojant baterijas arba keičiant Ličio jonų elementus naujais. Bandysiu jas rašyti čia, kad pats ilgainiui nepamirščiau arba būtų kur pasižiūrėti.

 1. Ličio jonų elementus numontuojame / nulituojame nuo galinio pliusinio kontakto ir atjunginėjame paeiliui link galinio minuso kontakto. Sumontuojant / sulituojant elementus jungiame nuo galinio minusinio kontakto ir einame link galinio pliusinio kontakto.
 2. Akumuliatorių valdiklio „pažadinimas” iš budinčio režimo atliekamas trumpam sujungiant akumuliatoriaus paskutinės celės pliusą su baterijos išėjimo pliusiniu kontaktu.

Rusiško mokyklinio ampermetro Э86 remontas 2023.05.03 at 09:21

Toks labai paprastas ir lengvas remontukas tiems atvejams, kai jau gamykliškai ampermetro neįmanoma nustatyti ties nuline padala. Pavyzdyje kairys ampermetras dabar arčiausiai nulinės padėties pagal reguliavimo rankenėlę, bet vis tiek rodo 1,5A (5A skalėje). Dešinys – rodo nulį teisingai.

Ardome, tam reikia atsukti 2 varžtelius po kontaktinėmis jungtimis, nuimti nedideli dangtelį. Po dangteliu kontaktinių jungčių varžtai, juos atsukus korpusas atsidaro. Tuomet reiktų atsukti dar du mažiukus vartelius, kad nuimti priekinę skardelę. Dabar jau matosi rodyklės ašis, spyruoklė, ritė ir magnetukas. Įsitikiname, kad rodyklė tiesi. Pastačius reguliavimo kilpą vertikaliai, atlenkiame kairėje esantį stačiakampį metalinį daikčiuką (pažymėtas raudonu kvardatu) tiek, kad pakiltų iš savo griovelio ir sukame jį taip, kad rodyklė atsistotų į nulinę padėtį.

Viskas. Surenkame atgal, reguliavimo rankenėlė vis dar reguliuoja rodyklės padėtį, viskas kaip ir veikia.

Kodėl taip atsitiko ? Visai nebūtinai ampermetras gavo per daug srovės, pamatavo įtampą vietoje srovės ir panašiai, tiesiog – rusiškas daiktas, darytas kirviu ir 13 raktu, o dar ir mokykloms, ne karinei pramonei, tai toks ir tikslumas, ir broko kiekis. Va būtų truputį kitu kampu tą griovelį prafrezavę ir viskas gerai būtų.

DS18B20 temperature sensor with STM32 2023.04.27 at 13:23

This one is for my friend Nico 😋 and other readers who knows English. Some readers remember, that we already tested the work of DS18B20 with Atmega328P on Arduino board, that was easy, because of ready libraries. But lets put away toys and use STM32F466RE on Nucleo-F446RE development board. We already have LCD display outputting some information, so lets use it to display temperature, but we will not use DMA this time. First, lets prepare the DS18B20 sensor for connection with microprocessor. The only required thing in 3 wire configuration is 4,7 kΩ pull-up resistor:

Thus, between positive power (+3,3V or +5V) and DQ (data) wires connected 4,7 kΩ resistor. If the microprocessor or microcontroller has internal pull-up resistors, they might be enabled in program, so we wouldn’t need additional external resistor. Next – let’s connect the sensor and configure STM32 to use LCD and assign pin for DS18B20. Connection is easy, used +3,3V, GND and PA0 pins. Why PA0 ? Because its closest to power pins:

Could be any other pin, which can be configured as GPIO_Output. Later we will also try enabling the internal pull-up and dropping the external resistor. After configuring the microprocessor pins, view should be similar to:

Pins:

 • DS18B20_Data – GPIO_Output, PA0 pin, where we connected the Data (DQ) pin of the DS18B20;
 • HEARTBEAT – GPIO_Output, PA5 pin, this pin has LED connected, used for troubleshooting and will not be used in the final program;
 • TFT_Backlight – TIM14_CH1, PA7 pin, uses Channel1 PWM generation for LCD backlight control;
 • TFT_SCK – SPI2_SCK, PB13 pin, used to clock the LCD;
 • TFT_MISO – SPI2_MISO, PB14 pin, used for MISO data (Master Input, Slave Output);
 • TFT_MOSI – SPI2_MOSI, PB15 pin, used for MOSI data (Master Output, Slave Input);
 • TFT_D-C – GPIO_Output, PC7 pin, D/C signal for LCD (Data/Control);
 • SD_CS – GPIO_Output, SD card Chip Select signal, not used in our program;
 • TFT_CD – GPIO_Output, TFT Chip Select signal;
 • TFT_Reset – GPIO_Output, TFT Reset signal.

Ok, that is all configuration. Next – programming 😁, step by step. First lets initialize the HEARBEAT, so the on board LED would blink, showing, that the microprocessor is alive. To the „main(void)”, which runs only once, after the microprocessor is started:

 /* USER CODE BEGIN 2 */
 static unsigned short pin_state = 0; // Init variable
 /* USER CODE END 2 */

And:

 while (1)
 {
  /* USER CODE END WHILE */
	 HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, HEARTBEAT_Pin, pin_state); // Yellow LED
	 pin_state = !pin_state;
	 HAL_Delay(500);
  /* USER CODE BEGIN 3 */
 }

So, initialized the variable pin_state and in the cycle „while 1”, which is running always again and again, with each iteration doing what is inside, we change the pin_state to opposite. First line HAL_GPIO_WritePin write the pin_state to pin, thus at first iteration it writes „0” = 0V (from init variable line), then second line makes the pin_state opposite, thus „1” = 3,3V, then waist 0,5 second and then everything starts from the beginning, only that pin_state is already changed to „1” so the first line makes microprocessor pin output 3,3V and LED is ON. Easy, lets go further. We need to make the LCD work, so let’s initialize it. We can use some already made libraries, but heh, I never choose the easy way, if there is a chance to train the brains to work more. As we already know the LCD controller datasheet information, easy to define all he commands that may be used with this particular LCD:

/* Private define ------------------------------------------------------------*/
/* USER CODE BEGIN PD */
// All commands
#define NOP   	0x00 // DC = 0
#define SWRESET 	0x01 // DC = 0
#define RDDID  	0x04 // DC = 0 + 1
#define RDDST  	0x09 // DC = 0 + 1
#define RDDPM  	0x0A // DC = 0 + 1
#define RDDMADCTL  0x0B // DC = 0 + 1
#define RDDCOLMOD  0x0C // DC = 0 + 1
#define RDDIM  	0x0D // DC = 0 + 1
#define RDDSM 		0x0E // DC = 0 + 1
#define SLPIN  	0x10 // DC = 0
#define SLPOUT 	0x11 // DC = 0
#define PTLON  	0x12 // DC = 0
#define NORON  	0x13 // DC = 0
#define INVOFF  	0x20 // DC = 0
#define INVON  	0x21 // DC = 0
#define GAMSET 		0x26 // DC = 0 + 1
#define DISPOFF 	0x28 // DC = 0
#define DISPON 	0x29 // DC = 0
#define CASET  	0x2A // DC = 0 + 1
#define RASET  	0x2B // DC = 0 + 1
#define RAMWR  	0x2C // DC = 0 + 1
#define RAMRD  	0x2E // DC = 0 + 1
#define PTLAR  	0x30 // DC = 0 + 1
#define TEOFF 		0x34 // DC = 0
#define TEON 		0x35 // DC = 0 + 1
#define MADCTL 	0x36 // DC = 0 + 1
#define IDMOFF 	0x38 // DC = 0
#define IDMON 		0x39 // DC = 0
#define COLMOD 	0x3A // DC = 0 + 1
#define FRMCTR1 	0xB1 // DC = 0 + 1
#define FRMCTR2 	0xB2 // DC = 0 + 1
#define FRMCTR3 	0xB3 // DC = 0 + 1
#define INVCTR 	0xB4 // DC = 0 + 1
#define DISSET5 	0xB6 // DC = 0 + 1
#define PWCTR1 	0xC0 // DC = 0 + 1
#define PWCTR2 	0xC1 // DC = 0 + 1
#define PWCTR3 	0xC2 // DC = 0 + 1
#define PWCTR4 	0xC3 // DC = 0 + 1
#define PWCTR5 	0xC4 // DC = 0 + 1
#define VMCTR1 	0xC5 // DC = 0 + 1
#define VMOFCTR 	0xC7 // DC = 0 + 1
#define WRID2	 	0xD1 // DC = 0 + 1
#define WRID3  	0xD2 // DC = 0 + 1
#define PWCTR6  	0xFC // DC = 0 + 1
#define NVCTR1  	0xD9 // DC = 0 + 1
#define NVCTR2  	0xDE // DC = 0 + 1
#define NVCTR3  	0xDF // DC = 0 + 1
#define RDID1  	0xDA // DC = 0 + 1
#define RDID2  	0xDB // DC = 0 + 1
#define RDID3  	0xDC // DC = 0 + 1
#define GAMCTRP1  	0xE0 // DC = 0 + 1
#define GAMCTRN1  	0xE1 // DC = 0 + 1
#define EXTCTRL  	0xF0 // DC = 0 + 1
#define VCOM4L  	0xFF // DC = 0 + 1
/* USER CODE END PD */

DC = 0 + 1 means sending Command and Data, if no + 1 – then sending only command. Just my way to memorize the format of information that must be sent to LCD. When we have all the commands, lets try to initialize the LCD. We will need:

void TFT_start_init(void);
void SPI_sendCommand(uint8_t command);
void SPI_sendData(uint8_t *buff, size_t buff_size);

Initialize TFT, and send commands and data to it. Lets write functions doing that:

//============================================================================
void TFT_start_init(void) {

	HAL_GPIO_WritePin(GPIOB, TFT_Reset_Pin, RESET);	// RS - active low, thus resetting display with low
	HAL_Delay(20);					// Min reset time 10 ms, doubled to be sure
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOB, TFT_Reset_Pin, SET); // RS - active low, thus defaulting to high
	HAL_Delay(120);								  // After HW reset time 120 ms

	SPI_sendCommand(SWRESET);						// 0x01
	HAL_Delay(120);									// After SWRESET time 120 ms

	SPI_sendCommand(SLPOUT);						// 0x11
	HAL_Delay(120);									// After SLPOUT time 120 ms

	SPI_sendCommand(FRMCTR1);						// 0xB1
	uint8_t FRMCTR1data[] = { 0x03, 0x01, 0x01 };
	SPI_sendData(FRMCTR1data, sizeof(FRMCTR1data));

	SPI_sendCommand(FRMCTR2);						// 0xB2
	uint8_t FRMCTR2data[] = { 0x03, 0x01, 0x01 };
	SPI_sendData(FRMCTR2data, sizeof(FRMCTR2data));

	SPI_sendCommand(FRMCTR3);						// 0xB3
	uint8_t FRMCTR3data[] = { 0x03, 0x01, 0x01, 0x03, 0x01, 0x01 };
	SPI_sendData(FRMCTR3data, sizeof(FRMCTR3data));

	SPI_sendCommand(INVCTR);						// 0xB4
	uint8_t INVCTRdata[] = { 0x07 };
	SPI_sendData(INVCTRdata, sizeof(INVCTRdata));

	SPI_sendCommand(PWCTR1);						// 0xC0
	uint8_t PWCTR1data[] = { 0x1D, 0x70, };	// 1D = 3,35 V 0x11 = 1 uA
	SPI_sendData(PWCTR1data, sizeof(PWCTR1data));

	SPI_sendCommand(PWCTR2);						// 0xC1
	uint8_t PWCTR2data[] = { 0x05 };				//
	SPI_sendData(PWCTR2data, sizeof(PWCTR2data));

	SPI_sendCommand(PWCTR3);						// 0xC2
	uint8_t PWCTR3data[] = { 0x03, 0x00 };			//
	SPI_sendData(PWCTR3data, sizeof(PWCTR3data));

	SPI_sendCommand(PWCTR4);						// 0xC3
	uint8_t PWCTR4data[] = { 0x03, 0x00 };			//
	SPI_sendData(PWCTR4data, sizeof(PWCTR4data));

	SPI_sendCommand(PWCTR5);						// 0xC4
	uint8_t PWCTR5data[] = { 0x03, 0x00 };			//
	SPI_sendData(PWCTR5data, sizeof(PWCTR5data));

	SPI_sendCommand(VMCTR1);						// 0xC4
	uint8_t VMCTR1data[] = { 0x20, 0x64 };			//
	SPI_sendData(VMCTR1data, sizeof(VMCTR1data));

	SPI_sendCommand(INVOFF);						// Color inversion

	SPI_sendCommand(MADCTL);						// 0x36
	uint8_t MADCTLdata[] = { 0x08 };				//
	SPI_sendData(MADCTLdata, sizeof(MADCTLdata));

	SPI_sendCommand(COLMOD);						// 0x3A
	uint8_t COLMODdata[] = { 0x05 };				//
	SPI_sendData(COLMODdata, sizeof(COLMODdata));

	SPI_sendCommand(CASET);							// 0x2A
	uint8_t CASETdata[] = { 0x00, 0x00, 0x00, 0x00 };				//
	SPI_sendData(CASETdata, sizeof(CASETdata));

	SPI_sendCommand(RASET);							// 0x2B
	uint8_t RASETdata[] = { 0x00, 0x00, 0x00, 0x00 };				//
	SPI_sendData(RASETdata, sizeof(RASETdata));

	SPI_sendCommand(NORON);							// 0x13
	HAL_Delay(10);

	SPI_sendCommand(DISPON);						// 0x29
	ST7735_FillScreen(0x001F); 					// Set brown background
	ST7735_WriteString(0, 0, "Temperature:", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

}

void SPI_sendCommand(uint8_t command) {
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, TFT_CS_Pin, RESET); // Chipselect, active low - selected
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOC, TFT_D_C_Pin, RESET);	// Command register - low
	HAL_SPI_Transmit(&hspi2, &command, sizeof(command), HAL_MAX_DELAY);	// Send command
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, TFT_CS_Pin, SET);// Chipselect, active low - unselected

}
//----------------------------------------------------------------------------
void SPI_sendData(uint8_t *buff, size_t buff_size) {
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, TFT_CS_Pin, RESET); // Chipselect, active low - selected
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOC, TFT_D_C_Pin, SET);			// Data register - high
	HAL_SPI_Transmit(&hspi2, buff, buff_size, HAL_MAX_DELAY);	// Send data
	HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, TFT_CS_Pin, SET);// Chipselect, active low - unselected
}
//----------------------------------------------------------------------------

Its a bit long, but also quite clear from comments, so I’ll skip the explanation. Ok, now we have the initialization function, lets add it to be run once, after the system starts (to the main(void)):

	/* USER CODE BEGIN 2 */
	static unsigned short pin_state = 0; // Init variable
	TFT_start_init();
	/* USER CODE END 2 */

Now the microprocessor will start, init all it needs in the background, then make a variable and then TFT_start_init(). At this point decided to use ST7735 LCD controller library, just to speed up the development, but, probably, later will write a complete program without a library. So, the TFT_start_init function is doing all the things, which must be done according to ST7735 datasheet, to initialize it, and then in the end we use the library:

	ST7735_FillScreen(0x001F); 					// Set brown background
	ST7735_WriteString(0, 0, "Temperature:", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

First line – filling screen with blue color, second line – writing „Temperature:” starting from coordinate 0 and 0 (x and y), with preset font and yellow characters on blue background. Good idea – later we will talk about how to create your own fonts 🙃. So now we have some of the static things, now we need to show temperature on display and it looks like this:

We will add some more static text later. Now lets try to make DS18B20 work. The datasheet says: all communication with the DS18B20 begins with an initialization, so lets do that. Datasheet explains, how to do that: During the initialization sequence the bus master transmits (TX) the reset pulse by pulling the 1-Wire bus low for a minimum of 480μs. The bus master then releases the bus and goes into receive mode (RX). When the bus is released, the 5kΩ pullup resistor pulls the 1-Wire bus high. When the DS18B20 detects this rising edge, it waits 15μs to 60μs and then transmits a presence pulse by pulling the 1-Wire bus low for 60μs to 240μs. And here we have a slight problem – native STM32 HAL (Hardware Abstraction Layer) delay command provides delay function in milliseconds (ms), whilst DS18B20 should use timing in μs, thus 1000 times faster, or shorter periods (1 ms = 1000 μs). So we cant use HAL to wait 480 μs, because that’s 0,480 ms and HAL’s minimum is 1 ms. We have to make STM32 count microseconds… Lets look at the microprocessor diagram in the datasheet:

We have bunch of timers, which can count time. Here we see, that timers are clocked by APB2 @ 90 MHz and APB1 @ 45 MHz. The timer clock is doubled, so 2×45 MHz clock should be enough to count in μs, and 16 bits (65536) should be enough, so lets take TIMER6. The Clock Configuration window:

As TIMER6 is connected to APB1, and here we see APB1 timer clocks runs on 90 MHz because of x2 multiplier. Lets adjust the delay, so the minimal delay time would be 1 μs. Default configuration:

Now we need to configure prescaler – it divides the clock by the entered value. We have to have 1 μs delay steps, so the frequency should be:

\begin{equation} F = \frac{1}{t} = \frac{1}{0,000001s} = 1 000 000 Hz = 1 MHz \end{equation}

So the timer should run at 1 MHz and out clock is 90 MHz, so prescaler should divide it by 90. The configuration:

Prescaler value 90-1, why ? Could write 89, would be the same, but easier to see that we are dividing by 90 and prescaler adds 1 to the digit, so we need to subtract 1. I think this is because first value is 0 and it also counts, maybe because you cant divide by zero. Counter period I left maximum, so we can count to 65534 μs if needed. Now we need to write a function, which will make the delay in μs work.

void Delay_in_us (uint16_t us){					// delay function variable us, 16 bit length max
	HAL_TIM_SET_COUNTER(&htim6,0); 			// set the counter value a 0
	while (HAL_TIM_GET_COUNTER(&htim6) < us);  // wait for the counter to count to us set in the variable
}

Function Delay_in_us, with 16b parameter us, first line sets the counter to 0 and second counts till counter reaches the required μs value, so the loop will be processed required period of time, thus processor will not be doing anything, except counting, thus – delay for anything else 🙂. Lets toggle the HEATBEAT pin with our new delay function:

while (1) {
/* USER CODE END WHILE */

  HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, HEARTBEAT_Pin, pin_state); // Yellow LED
  pin_state = !pin_state;
  Delay_in_us (1000);

/* USER CODE BEGIN 3 */
}

Tested with 10 μs, 100 μs and 1000 μs, the oscilloscope shows:

Seems correct, so the function and timer is working. With bigger values there is slight deviation, for example, instead of 1000 μs we get 990 μs, that’s, probably, because the switching of the pin takes some time, and counter counts 1000 whilst pin switches only 990 times. Not a big tragedy, can adjust that by letting the timer count till 1010 or something. We can troubleshoot that later, when will generate actual timings for the temp sensor. And now we can get back to the sensor initialization, when we need to send specific pulse and wait for sensor response. To do this lets write a simple function:

void DS18B20_init() {
	GPIO_InitTypeDef GPIO_InitStruct = { 0 }; // Setting the DS18B20_Data_Pin as output
	GPIO_InitStruct.Pin = DS18B20_Data_Pin;	// This is already done by the configuration
	GPIO_InitStruct.Mode = GPIO_MODE_OUTPUT_PP;	// in the IOC, but just to train how to do it
	GPIO_InitStruct.Pull = GPIO_NOPULL;			// separately repeating here.
	GPIO_InitStruct.Speed = GPIO_SPEED_FREQ_LOW;
	HAL_GPIO_Init(GPIOA, &GPIO_InitStruct);

	HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin, 0);// And as specified in the sensor datasheet pulling the line low for
	Delay_in_us(480);										// 480 us and then

	GPIO_InitStruct.Pin = DS18B20_Data_Pin;	// This time setting the pin as input, to see if
	GPIO_InitStruct.Mode = GPIO_MODE_INPUT;	// sensor responds in timely manner.
	GPIO_InitStruct.Pull = GPIO_PULLUP;	// Enabled the internal pullup, to filter out noise if nothing connected to the pin
	GPIO_InitStruct.Speed = GPIO_SPEED_FREQ_LOW;
	HAL_GPIO_Init(GPIOA, &GPIO_InitStruct);

	Delay_in_us(70);// Datasheet says sensor will respond after 15-60 us, so 70 is a reasonable value

	if (HAL_GPIO_ReadPin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin) == 0) {	// After waiting the 70 us checking if we see the low level on the line.

		Delay_in_us(410);// From datasheet, Master RX = 480 us, counting since pulling the pin high, so delay 70us+410us = 480us
		DS18B20_Sensor_present = 1;					// Light up the LED if sensor detected
	}

	else {

		Delay_in_us(410);// From datasheet, Master RX = 480 us, counting since pulling the pin high, so delay 70us+410us = 480us
		DS18B20_Sensor_present = 0;				// Nothing on the LED if sensor not detected
	}

}

I put comments on each line, so only short explanation – first, we set the pin as output, then set it to low level, logical 0 and wait for specified time. Then we set the pin as input and after some specified time check if we see response from senor. Timing is taken from datasheet:

The only missing time in this graph is the time after which the sensor responds, but its in the text – When the DS18B20 detects this rising edge, it waits 15 μs to 60 μs and then transmits a presence pulse by pulling
the 1-Wire bus low for 60 μs to 240 μs
. Out development board lights a LED if sensor is detected, but to get even deeper, we want to look what can be seen on the oscilloscope:

Here we can see, that our microprocessor sets the signal low for exactly 480 μs, then it releases the line and pullup resistor brings it back to 3,3 V, then, after 28 μs, the sensor responds by holding line low for 116 μs. So far so good 😁. At this point also renamed the pin_state variable to DS18B20_Sensor_present and a short code for HEARTBEAT, to see if the sensor responds with LED:

	while (1) {
		/* USER CODE END WHILE */
		DS18B20_init();
		HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, HEARTBEAT_Pin, DS18B20_Sensor_present); // Yellow LED
		HAL_Delay(500);
		HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, HEARTBEAT_Pin, 0); // Yellow LED
		HAL_Delay(500);
		/* USER CODE BEGIN 3 */
	}
	/* USER CODE END 3 */
}

Not much here – just run the DS18B20_init() function, it responds with 0 or 1, depending if the sensor is found, and HAL_GPIO_WritePin writes received 0 ir 1 to HEARTBEAT LED, then waits 0,5 s, turns off the LED, waits another 0,5 s and it all starts again, so when sensor connected the LED is blinking, and when sensor disconnected LED is off. This part of code is just to make sure we are on the right path, so it will be removed at the final stage of coding. By the way – if there are multiple DS18B20 sensors on the same bus – they all will respond simultaneously. So response does not mean we have only one sensor, it just means, that we have at least one sensor. Each device on the bus should have some identifier, this applies to DS18B20 too, it has a special 64 bit code, different for all the DS18B20 in the world. For now we will always have only one sensor, so lets just ask it to show the code.

Read Rom [33h]

This command can only be used when there is one slave on the bus. It allows the bus master to read the slave’s 64-bit ROM code without using the Search ROM procedure. If this command is used when there is more than one slave present on the bus, a data collision will occur when all the slaves attempt to respond at the same time.

And that means, if we will detect a presence pulse, we will have to ask for ROM code. Naturally, in our test device, we will always have only one device, but later, we might try to make the program universal, so it would search for ROM codes on the bus. The process is in the datasheet, so no need to worry about how to do it:

I will try to make a list of procedures that must be performed in the DS18B20_Read_ROM procedure:

 • Microprocessor sends initialization sequence (low pulse on bus);
 • Sensor/-s respond with low pulse;
 • If the low pulse is detected by microprocessor, it sends READ ROM command, to which the sensor will respond accordingly. The command F33, it must be sent as a bit sequence to the sensors, so it would understand it. Hexadecimal digit F33 in binary is 0011 0011, this is a sequence that needs to be sent to sensors. To write 1 and 0 there is specific diagram:

Means, if microprocessor (MASTER), want to write „0”, it must hold the line low for 15+15+30 μs = 60 μs. The transmitting of „0” must be between 60 μs and 120 μs, lets do 60 μs for start. To write „1” Master must pull the line low for less than 15 μs, let’s say 5 μs and then do nothing for about 60 μs. The datasheet refers to writing „1” and „0” as „Write 1 time slot” and „Write 0 time slot”. And basically explains how to write: To generate a Write 1 time slot, after pulling the 1-Wire bus low, the bus master must release the 1-Wire bus within 15μs. When the bus is released, the 5kΩ pullup resistor will pull the bus high. To generate a Write 0 time slot, after pulling the 1-Wire bus low, the bus master must continue to hold the bus low for the duration of the time slot (at least 60μs and 1μs recovery time between individual write slots). We will have to write another procedure, which will do just that. And writing should be done bit by bit, generating the correct bits and timings for complete byte.

At this point we need to write procedures to write and read information.

void Write_Byte(uint8_t bit_to_send_to_DS18B20) {
	Set_DS18B20_Pin_as_Output();

	for (int i = 0; i < 8; i++) {

		if ((bit_to_send_to_DS18B20 & (1 << i)) != 0) // writing 1 if the bit is high
				{

			Set_DS18B20_Pin_as_Output();
			HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin, 0); // writing 0 to the bus
			Delay_in_us(1); // wait for 1 us
			Set_DS18B20_Pin_as_Input(); // set as input
			Delay_in_us(60); // wait for 60 us
		}

		else // writing 0 if the bit is low:
		{

			Set_DS18B20_Pin_as_Output();
			HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin, 0); // writing 0 to the bus
			Delay_in_us(60);
			Set_DS18B20_Pin_as_Input();
		}
	}
}

Basically what it does is makes the pin as output, takes our „bit_to_send_to_DS18B20”, which is 0x33 or 0011 0011 and bit by bit, till reaches all 8 bits toggles the output pin accordingly to logical 0 and logical 1. To write 1 we just put pin to 0 for 1 μs and then release it back to pullup, to write 0 we keep pin low for 60 μs and then release it. On the oscilloscope it looks like this:

The DS18B20 responds to this with bunch of data, 64 bits, to be exact. Now we need to read that information.

uint8_t Read_Byte(void) {
	uint8_t byte = 0;

	Set_DS18B20_Pin_as_Input();

	for (int i = 0; i < 8; i++) {
		Set_DS18B20_Pin_as_Output();  // set as output

		HAL_GPIO_WritePin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin, 0); // pull the data pin LOW
		Delay_in_us(1); // wait for > 1us

		Set_DS18B20_Pin_as_Input(); // set as input
		if (HAL_GPIO_ReadPin(GPIOA, DS18B20_Data_Pin)) // if the pin is HIGH
				{
			byte |= 1 << i; // read = 1
		}
		Delay_in_us(50); // wait for 60 us
	}
	return byte;
}

Again, forming the read time slot as described in the datasheet, reading 8 bytes, which is 64 bits and assigning 1 or 0, reacting to the signal length in sensor response. Now we can send commands and read response, so we can try to ask the sensor to tell us its ROM code:

void DS18B20_Read_ROM() {

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {

		Write_Byte(0x33);			// 0x33 = 0b 0011 0011 ; 0xF0 = 0b 1111 0000

		for (int i = 0; i < 8; i++) {
			ROM_address[i] = Read_Byte();
		}
	}
}

First we check if there is a sensor connected, if yes, then ask him 0x33 (to tell the ROM code) and read the answer to ROM_adress. Having ROM address we can quickly check which temperature sensor of the family is connected:

		if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
			ST7735_WriteString(35, 0, "PONG", Font_7x10, ST7735_YELLOW,
			ST7735_BLUE);
			DS18B20_Read_ROM();

			if (ROM_address[0] == 0x10) {
				ST7735_WriteString(0, 12, "DS18S20 found", Font_7x10,
				ST7735_YELLOW,
				ST7735_BLUE);
			} else {

				if (ROM_address[0] == 0x22) {
					ST7735_WriteString(0, 12, "DS1822 found", Font_7x10,
					ST7735_YELLOW,
					ST7735_BLUE);
				} else {
					if (ROM_address[0] == 0x28) {
						ST7735_WriteString(0, 12, "DS18B20 found", Font_7x10,
						ST7735_YELLOW,
						ST7735_BLUE);
					}
				}
			}

The datasheet says, that first byte will be 0x10 for DS18S20, 0x22 for DS1822 and 0x28 for DS18B20, so we check and write on the LCD what we found.

The PING : PONG on the top comes from TCP/IP protocol, if simple, there if one PC want to check if another PC is connected it asks – PING, and the second PC must reply PONG, so in this case I am writing PING on the LCD when asking for presence pulse from sensor and PONG if the pulse is received. But the sensor is detected, thus LCD indicates what sensor it is. Now I would like to write the ROM address on the LCD, because we already have it. And we have to learn about thing called CASTING, because we need to cast the variable. In our case it is done like this:

const char *ROM_Address = (char*) ROM_address;

What we do is changing the variable type from uint8_t to const char. Why ? Because that damn ST7735 LCD library accepts only const char* pointer (the asterisk * thing). Now if we would write something like that:

ST7735_WriteString(0, 36, ROM_Address, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

The display should indicate ROM address. It should, but it does not – shows only nonsense characters, the first one is „(„. And this leads to the thought, that instead of showing 0x28, hexadecimal digit, LCD shows its ASCII meaning, the „(„. And we are sure the first byte is 0x28, because we already checked it when looked for DS18B20 first byte signature. So before printing we have to set the format of the data. It seems, that display controller takes the 0x28 HEX digit, and, instead of showing it, controller shows the ASCII character with 0x28 code and that is repeated with all bytes in the line, so we get nonsense on display. We need to send formatted data to the LCD… And this can be done using printf family functions, in this case used snprintf().

			char ROM_AD[sizeof(ROM_address) * 2 + 1];

			snprintf(ROM_AD, sizeof(ROM_AD), "%02X %02X %02X %02X", ROM_Address[0], ROM_Address[1], ROM_Address[2], ROM_Address[3]);
			ST7735_WriteString(0, 36, ROM_AD, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
			snprintf(ROM_AD, sizeof(ROM_AD), "%02X %02X %02X %02X", ROM_Address[4], ROM_Address[5], ROM_Address[6], ROM_Address[7]);
			ST7735_WriteString(0, 48, ROM_AD, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

First made a new variable ROM_AD, to contain the formatted data, which has double the size, because byte 28 in hexadecimal will become two separate bytes, 2 and 8, plus C string must end with „\0”. Strings are actually arrays of characters terminated by a null character „\0”. Actually, there is no „\0” character at the end of a string constant, but he C compiler automatically places the „‘\0” at the end of the string when it initializes the array, so, probably, it would be OK without the „+ 1”, but might cause some warnings during the compilation. So we call the snprintf, tell ir that new data should go to ROM_AD, which will have sizeof(ROM_AD), and next is the formatting – %02X means headecimal digit, with capital letters (x would be non capital letters) and two places, meaning it will write 08 instead of just 8. Repeat it 4 times and then telling the sprintf what data to take, so data from ROM_Address[at location X]. Why only four, instead of 8 ? Because 8 bytes are not fitting into the display, so first I write first 4 bytes, then next 4 bytes in the lower line. And now it looks like this:

And now we have the address of the sensor – 28 3B 1B 1E 0D 00 00 3A. But is this code correct ? We need to check that. Datasheet says, the code consists of:

So the first byte is family code, that we already know, then 6 bytes serial number, then last byte is CRC! And the same datasheet says:

CRC bytes are provided as part of the DS18B20’s 64-bit ROM code and in the 9th byte of the scratchpad memory. The ROM code CRC is calculated from the first 56 bits of the ROM code and is contained in the most significant byte of the ROM.

So actually we can check if the ROM code is correctly received.

The equivalent polynomial function of the CRC (ROM or scratchpad) is:

\[ CRC = {X^8}+{X^5}+{X^4}+1\]


The bus master can re-calculate the CRC and compare it to the CRC values from the DS18B20 using the polynomial generator shown in Figure 11. This circuit consists of a shift register and XOR gates, and the shift register bits are initialized to 0. Starting with the least significant bit of the ROM code or the least significant bit of byte 0 in the scratchpad, one bit at a time should shifted into the shift register. After shifting in the 56th bit from the ROM or the most significant bit of byte 7 from the scratchpad, the polynomial generator will contain the recalculated CRC.

It seems smart and hard, but the function doing the CRC calculation is not that hard:

uint8_t CRC_Calculator(uint8_t *String_to_be_CRCed, uint8_t Len) {
	uint8_t i, dat, fb, rom_bit;
	rom_bit = 0;
	crc = 0;
	do {
		dat = String_to_be_CRCed[rom_bit];
		for (i = 0; i < 8; i++) {
			fb = crc ^ dat;
			fb &= 1;
			crc >>= 1;
			dat >>= 1;
			if (fb == 1)
				crc ^= 0x8c;
		}
		rom_bit++;
	} while (rom_bit < Len);
	return crc;
}

It is described in One Wire protocol and millions of websites, explaining, how to calculate OneWire data CRC. Now we can write some code for DS18B20_Read_ROM() function:

		// CRC check of ROM:
		CRC_Calculator(ROM_address, 7);

		if (crc == ROM_address[7]) {																	// If calculated and received CRC are equal

			snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X", ROM_Address[7]);		// Convert data to printable
			ST7735_WriteString(63, 48, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_GREEN, ST7735_BLUE);		// and print CRC byte in green
			ST7735_WriteString(92, 37, "OK", Font_11x18, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);					// and write "OK"

		}

		else {																							// If calculated and received CRC are not equal

			snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X", ROM_Address[7]);		// convert data to printable
			ST7735_WriteString(63, 48, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_RED, ST7735_BLUE);		// and print CRC byte in red

			char CRC_to_print[sizeof(crc) * 2 + 1];														// Convert calculated
			snprintf(CRC_to_print, sizeof(CRC_to_print), "%02X", crc);									// CRC byte to printable
			ST7735_WriteString(92, 37, CRC_to_print, Font_11x18, ST7735_RED, ST7735_BLACK);				// and write it in red

		}

This part of code will compare received CRC byte with calculated CRC and adjust the information on LCD if CRC matches or not. Next – lets get the sensor scratch pad. From datasheet:

The scratchpad memory contains the 2-byte temperature register that stores the digital output from the temperature sensor. In addition, the scratchpad provides access to the 1-byte upper and lower alarm trigger registers (TH and TL) and the 1-byte configuration register. The configuration register allows the user to set the resolution of the temperature-to-digital conversion to 9, 10, 11, or 12 bits. The TH, TL, and configuration registers are nonvolatile (EEPROM), so they will retain data when the device is powered down.

So this scratchpad thing is the memory where all the information, data and settings are stored in the sensor.

Scratchpad has 9 bytes, at each byte some useful information, except bytes 5, 6 and 7 – those are reserved for some DS18B20 reasons. Last byte is CRC, as if was in ROM data. Lets implement CRC checking for ROM, then read scratchpad, check its CRC and put it all on display.

void DS18B20_Read_ROM() {

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {

		Write_Byte(0x33);												// 0x33 = 0b 0011 0011 ; 0xF0 = 0b 1111 0000

		for (int i = 0; i < 8; i++) {
			ROM_address[i] = Read_Byte();
		}

		ST7735_WriteString(0, 24, "ROM Address", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

		const char *ROM_Address = (char*) ROM_address;

		char ROM_Address_to_print[sizeof(ROM_address) * 2 + 1];

		snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X %02X %02X %02X", ROM_Address[0], ROM_Address[1], ROM_Address[2], ROM_Address[3]);
		ST7735_WriteString(0, 36, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
		snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X %02X %02X", ROM_Address[4], ROM_Address[5], ROM_Address[6]);
		ST7735_WriteString(0, 48, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

		ST7735_FillRectangle(81, 24, 45, 32, ST7735_BLACK); 			// X, Y, Width, Height
		ST7735_WriteString(82, 25, "ROMCRC", Font_7x10, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);

		// CRC check of ROM:
		CRC_Calculator(ROM_address, 7);

		if (crc == ROM_address[7]) {																	// If calculated and received CRC are equal

			snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X", ROM_Address[7]);		// Convert data to printable
			ST7735_WriteString(63, 48, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_GREEN, ST7735_BLUE);		// and print CRC byte in green
			ST7735_WriteString(92, 37, "OK", Font_11x18, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);					// and write "OK"
			ROM_OK_Flag = 1;
		}

		else {																							// If calculated and received CRC are not equal

			snprintf(ROM_Address_to_print, sizeof(ROM_Address_to_print), "%02X", ROM_Address[7]);		// convert data to printable
			ST7735_WriteString(63, 48, ROM_Address_to_print, Font_7x10, ST7735_RED, ST7735_BLUE);		// and print CRC byte in red

			char CRC_to_print[sizeof(crc) * 2 + 1];														// Convert calculated
			snprintf(CRC_to_print, sizeof(CRC_to_print), "%02X", crc);									// CRC byte to printable
			ST7735_WriteString(92, 37, CRC_to_print, Font_11x18, ST7735_RED, ST7735_BLACK);				// and write it in red
			ROM_OK_Flag = 0;
		}

	}

	else {
		ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR1", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
	}

}

And for the scratchpad:

void DS18B20_Read_Scratchpad() {

	DS18B20_init();

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
		if (ROM_OK_Flag == 1) {
			ST7735_WriteString(35, 0, "PONG", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

			Write_Byte(0x55);																			// Match ROM command [0x55]
			for (int i = 0; i < 8; i++) {																// Send previously detected
				Write_Byte(ROM_address[i]);																	// ROM, all 8 bytes
			}
			Write_Byte(0x44);																			//Convert Temperature [44h] to update the scratchpad

			DS18B20_init();

			if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
				ST7735_WriteString(35, 0, "PONG", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

				Write_Byte(0x55);																		// Match ROM command [0x55]
				for (int i = 0; i < 8; i++) {															// Send previously detected
					Write_Byte(ROM_address[i]);																// ROM, all 8 bytes
				}
				Write_Byte(0xBE);																		// Read scratchpad command

				for (uint8_t i = 0; i < 9; i++) {
					Scratchpad[i] = Read_Byte();
				}

				ST7735_WriteString(0, 60, "Scratchpad:", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

				Cfg_Reg = Scratchpad[3];

				const char *ScratchPad = (char*) Scratchpad;

				char ScratchPad_to_print[sizeof(Scratchpad) * 2 + 1];

				snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X %02X", ScratchPad[0], ScratchPad[1]);
				ST7735_WriteString(0, 72, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_RED, ST7735_BLUE);

				snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X %02X", ScratchPad[2], ScratchPad[3]);
				ST7735_WriteString(41, 72, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

				snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X", ScratchPad[4]);
				ST7735_WriteString(0, 84, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

				snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X %02X %02X", ScratchPad[5], ScratchPad[6], ScratchPad[7]);
				ST7735_WriteString(21, 84, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_BLACK, ST7735_BLUE);

				ST7735_FillRectangle(81, 61, 45, 42, ST7735_BLACK); 												// X, Y, Width, Height
				ST7735_WriteString(82, 62, "SCRPAD", Font_7x10, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);
				ST7735_WriteString(92, 74, "CRC", Font_7x10, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);

				CRC_Calculator(Scratchpad, 8);

				if (crc == Scratchpad[8]) {																		// If calculated and received CRC are equal

					snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X", Scratchpad[8]);			// Convert data to printable
					ST7735_WriteString(0, 96, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_GREEN, ST7735_BLUE);		// and print CRC byte in green
					ST7735_WriteString(92, 84, "OK", Font_11x18, ST7735_WHITE, ST7735_BLACK);					// and write "OK"

				} else {																						// If calculated and received CRC are not equal

					snprintf(ScratchPad_to_print, sizeof(ScratchPad_to_print), "%02X", Scratchpad[8]);			// convert data to printable
					ST7735_WriteString(0, 96, ScratchPad_to_print, Font_7x10, ST7735_RED, ST7735_BLUE);			// and print CRC byte in red

					char CRC_to_print[sizeof(crc) * 2 + 1];														// Convert calculated
					snprintf(CRC_to_print, sizeof(CRC_to_print), "%02X", crc);									// CRC byte to printable
					ST7735_WriteString(92, 84, CRC_to_print, Font_11x18, ST7735_RED, ST7735_BLACK);				// and write it in red
				}

			} else {
				ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR4", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
			}

		} else {
			ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR3", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
		}

	} else {
		ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR2", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
	}
}

Notice, that I also made a small upgrade – writing byte 0x55, which asks the DS18B20 to respond only if its ROM address is a match. Its not required for one sensor on line, but we are learning to manage the sensors, right, so maybe in the future we will need to add more sensors and here were are – snippet already prepared 😁. Ok, now we have both ROM and scratchpad. ROM we already analyzed, but what can we get from the scratchpad ?

Byte 0 and byte 1 of the scratchpad contain the LSB and the MSB of the temperature register, respectively. These bytes are read-only. Bytes 2 and 3 provide access to TH and TL registers. Byte 4 contains the configuration register data, which is explained in detail in the Configuration Register section. Bytes 5, 6, and 7 are reserved for internal use by the device and cannot be overwritten. Byte 8 of the scratchpad is read-only and contains the CRC code for bytes 0 through 7 of the scratchpad. The DS18B20 generates this CRC using the method described in the CRC Generation section.

So, byte 0 and byte 1 are clear – stored temperature, bytes 2 and 3 – register controls, not sure if I will do anything with them. Byte 4 – configuration register, this might be interesting. We already have it in the scratchpad reading function, lets just write it in binary form, to have all the bits and easy understanding of the settings there.

void DS18B20_Decode_Config_Register() {

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
		if (ROM_OK_Flag == 1) {

			char Config_Register_to_print[sizeof(Cfg_Reg) * 2 + 1];

			snprintf(Config_Register_to_print, sizeof(Config_Register_to_print), "%02X", Cfg_Reg);

			char hex2bin[8] = "";

			for (int i = 0; i < 2; i++) {

				switch (Config_Register_to_print[i]) {
				case '0':
					strcat(hex2bin, "0000");
					break;
				case '1':
					strcat(hex2bin, "0001");
					break;
				case '2':
					strcat(hex2bin, "0010");
					break;
				case '3':
					strcat(hex2bin, "0011");
					break;
				case '4':
					strcat(hex2bin, "0100");
					break;
				case '5':
					strcat(hex2bin, "0101");
					break;
				case '6':
					strcat(hex2bin, "0110");
					break;
				case '7':
					strcat(hex2bin, "0111");
					break;
				case '8':
					strcat(hex2bin, "1000");
					break;
				case '9':
					strcat(hex2bin, "1001");
					break;
				case 'a':
				case 'A':
					strcat(hex2bin, "1010");
					break;
				case 'b':
				case 'B':
					strcat(hex2bin, "1011");
					break;
				case 'c':
				case 'C':
					strcat(hex2bin, "1100");
					break;
				case 'd':
				case 'D':
					strcat(hex2bin, "1101");
					break;
				case 'e':
				case 'E':
					strcat(hex2bin, "1110");
					break;
				case 'f':
				case 'F':
					strcat(hex2bin, "1111");
					break;
				default:
					printf("Invalid hexadecimal input.");
				}
			}
			ST7735_WriteString(0, 108, "CFG REG: ", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
			ST7735_WriteString(56, 108, hex2bin, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
		}
	}
}

Here we take the register byte, condition it with snprintf() and two times run the cycle to process both digits to binary form, strcat() function joins them together, so we get a row of bits and print them on LCD in hex2bin variable. At this point the LCD is almost full of information 🥴.

All the lines explained:

 • The PING : PONG presence check
 • Temperature sensor detection from ROM (can be DS18S20, DS1822 or DS18B20)
 • On the left side ROM address in HEX (28 3B 1B 1E 0D 00 00 3A), on the right side ROM CRC check result. If CRC (3A) is OK, then last read byte is green, if not the same the read last byte (3A) will be marked red, and in the black CRC ROM area calculated CRC will be displayed, also in red, so we can visibly compare them.
 • On the left scratchpad data in HEX (7D 01 4B 46 7F FF 03 10 24). Similarly, on the right side in black area scratchpad CRC check result. All the checking is the same as ROM, so read CRC byte is green if OK, and red if not OK and calculated CRC will be written instead of OK.
 • Configuration register in binary form, 0x46 = 0100 0110.

Adjusted the code a bit, so it would indicate the fault in CRC (but CRC is good, so the digits are the same):

PING also reports, that we have ERROR3. We might want to write some more text, instead of ERROR3, to have a nice error handler, but not necessary.

The configuration register in our case has 0100 0110, so what does it mean ? Lets look at the datasheet:

Byte 4 of the scratchpad memory contains the configuration register, which is organized as illustrated in Figure 10. The user can set the conversion resolution of the DS18B20 using the R0 and R1 bits in this register as shown in Table. The power-up default of these bits is R0 = 1 and R1 = 1 (12-bit resolution). Note that there is a direct tradeoff between resolution and conversion time. Bit 7 and bits 0 to 4 in the configuration register are reserved for internal use by the device and cannot be overwritten.

So its clear, that bits 0, 1, 2, 3, 4, 7 are not used, only two bits, 5 and 6 are used, to set the conversion resolution = temperature measurement resolution. Lets quickly write the simple code to decode the resolution:

			uint8_t resolution_bits = Cfg_Reg >> 5; 										// Bitwise operation 01000110 >> 5 = 010

			switch (resolution_bits) {
			case 0b00:
				ST7735_WriteString(0, 120, "0b00 = 9 bit", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				break;
			case 0b01:
				ST7735_WriteString(0, 120, "0b01 = 10 bit", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				break;
			case 0b10:
				ST7735_WriteString(0, 120, "0b10 = 11 bit", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				break;
			case 0b11:
				ST7735_WriteString(0, 120, "0b11 = 12 bit", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				break;
			default:
				ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR6", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				break;
			}

Its really very simple, first we use bitwise operation on Cfg_Reg, which is our configuration register, with value 0100 0110. We make a bitwise right operation, so the bits are scrolled right by 5 places:

0100 0110 >> 5 = 0000 0010

All the bits are pushed to the right, dropping them (dropped bits in red), and new zeros added (the yellow zeros) from the left side. But 0000 0010 = 10, so we have filtered out the required bits from the byte. This will only work, because in DS18B20 the first bit will always be 0. Its its 1, for example 1100 0110, first we would do bitwise left 1, so the result would drop the first bit and add 0 on the end, 1000 1100, then we would just bitwise right 6 places, the result would be 1000 1100, red dropped, 0000 0010 = 10. And now its easy to find out the resolution:

In our case its 10, so 11 bits resolution, conversion time 375 ms.

At this point, I hope, you, like me, noticed, that configuration register cannot be 0100 0110. Because in the picture with register decoding bits are like this – 0 R1 R0 1 1 1 1 1. The red bits are mandatory and should be the same. And when I realized that – thought, something must be wrong with the code. Indeed, found an error – in the DS18B20_Read_Scratchpad() procedure incorrectly picked the configuration bit Cfg_Reg = Scratchpad[3], should be Cfg_Reg = Scratchpad[4]. With correct byte decoded, the view is a bit different:

And now we have the correct CFG register, default after every power up – 0111 1111, 12 bits resolution. Lets try to write a new resolution setting. To do that, we must write to DS18B20 scratchpad:

void DS18B20_Write_Scratchpad() {

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
		if (ROM_OK_Flag == 1) {
			DS18B20_init();
			ST7735_WriteString(35, 0, "PONG", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

			Write_Byte(0x55);																			// Match ROM command [0x55]
			for (int i = 0; i < 8; i++) {																// Send previously detected
				Write_Byte(ROM_address[i]);																// ROM, all 8 bytes
			}

			Write_Byte(0x4E);  																		//Write Scratchpad command
			Write_Byte(0xFF);  																		//Set TH alarm value 0xFF = +125
			Write_Byte(0x7F);  																		//Set TL alarm value 0x7F = -55C
			Write_Byte(0x7F);  													//Set resolution, 9 bit = 0x1F, 10 bit = 0x3F, 11 bit = 0x5F, 12 bit = 0x7F

		}
	}
}

Here, after checking that sensor is still connected we send a Match ROM command, so only the required sensor would respond (again, not necessary if only one sensor is on the network), then we send the ROM address. Next command Write Scratchpad (0x4E), set TH and TL values (it seems, that those must be present) and last command is to set the resolution. In the code there is no part, responding to hardware changes to set the resolution, for example, high level on input PC13 would turn on 12 bit resolution, on input PC14 would set 11 bit resolution, etc. – all this is changed only in the main program, so you would have to add some lines if hardware switching is required. After the configuration, last thing we can do it the main thing – decode the temperature:

void DS18B20_Decode_Temperature() {

	if (DS18B20_Sensor_present == 1) {
		if (ROM_OK_Flag == 1) {

			uint16_t Byte0_LSB = (Scratchpad[0]);
			uint16_t Byte1_MSB = (Scratchpad[1]);
			char Byte0_LSB_ITOA[16];
			char Byte1_MSB_ITOA[16];
			itoa(Byte0_LSB, Byte0_LSB_ITOA, 16);
			itoa(Byte1_MSB, Byte1_MSB_ITOA, 16);
			ST7735_WriteString(0, 144, Byte1_MSB_ITOA, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLACK);
			ST7735_WriteString(14, 144, ":", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLACK);
			ST7735_WriteString(21, 144, Byte0_LSB_ITOA, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLACK);

			if ((Scratchpad[1] >> 4) == 0b0000) {

				switch (Cfg_Reg) {
				case 0b01111111:;																	// 12 bit resolution

					uint16_t Positive_temp = ((Scratchpad[1]<<8) + Scratchpad[0]);					// Scratchpad[1]<<8 makes from 0000 000X to X 0000 0000
					float Positive_temp_float = (Positive_temp/16.0);								// Calculating the temperature
					char Positive_temp_FTOC[16];													// then + Scratchpad[0] put bits into it X YYYY YYYY
					sprintf(Positive_temp_FTOC, "T:+%.4fC",Positive_temp_float);						// thus making one complete binary number, which must be /16 for 12 bit resolution
					ST7735_WriteString(49, 144, Positive_temp_FTOC, Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE); // Writing the Positive Temperature Float TO Char value to LCD

					break;

				case 0b01011111:																	// 11 bit resolution

					break;

				case 0b00111111:																	// 10 bit resolution

					break;

				case 0b00011111:																	// 9 bit resolution

					break;

				default:

					ST7735_WriteString(35, 0, "ERROR7", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);

					break;
				}

			} else {

				if ((Scratchpad[1] >> 4) == 0b1111) {
					ST7735_WriteString(77, 144, "-", Font_7x10, ST7735_YELLOW, ST7735_BLUE);
				}

			}

		}

	}
}

Again, first checking if the sensor is still present, then picking the required bytes from scratchpad (byte 0 and byte 1) and writing those two bytes on display. Here, to show a bit different technique I used itoa() function, instead of sprintf(). There are some advantages and disadvantages – itoa() is lightweight and fast, but compared to sprintf() it has no formatting and configuration capabilities. Next with if() statement we just check if the temperature is below 0 °C or above 0 °C. Let’ look at the example temperatures table in datasheet:

We can clearly see, that below 0 °C temperatures has ones in the first byte and first bit of the second byte:

-55 °C = 1111 1100 1001 0000

IT would be wise to do first – check if there are „1” or „0” and make two different calculations, because for above 0 °C its pretty straight forward, but for below 0 °C we will need to convert the value, but its also described in the datasheet. So there should be two conditions for the if() statement:

(Scratchpad[1] >> 4) == 0b0000) and (Scratchpad[1] >> 4) == 0b1111), which makes right bitshift of the byte 1 of the scratchpad. What it does is it takes byte 1 of the scratch pad (-55 °C = 1111 1100 1001 0000) and shits it to the right by 4 places, so dropping the right 4 bits (1100) and leaves us with only left 4 bits (1111). And the logic is simple – if its 0000 then temperature is above zero degrees, if its 1111 – temperature is below zero. In the example we calculate only positive temperatures (negative temperature section is not yet coded). The calculation is done by this line:

float Positive_temp_float = (Positive_temp/16.0);

Different approaches can be used to have a floating variable, but because or processor supports floating point calculation (internal floating point unit – FPU), we just enable „-u _printf_float” in the „Project Properties > C/C++ Build > Settings > Tool Settings” and it does the job. Notice, that 16 has a zero (16.0) and to make it floating point variable. Next we configure the variable for the LCD:

sprintf(Positive_temp_FTOC, "T:+%.4fC",Positive_temp_float);

T:+%.4fC is the formatting, meaning we write T:+ on display, then %f means that it will be floating point digit, C is just a letter C, to mark Celsius degrees. The .4 means that we format the floating point digit to have 4 digits after comma (.), otherwise we would have 6 digits and last two would always be 0.

But now we have this view on LCD:

Under the scratchpad data we have separate indication of TH and TL – high and low alarm setting (2 and 3 bytes of the scratch pad), which is not correct, by the way, need to finalize the decoding, for proper indication. Next we have configuration register (3 byte of the scratchpad) in binary format, just to see how bits are changed, when setting different resolutions (because its the only thing that can be changed/configured). Then after checking the configuration register bits, we indicate the current setting 0b11, which means 12 bit resolution. Below, in black background, we have bytes 1 and 0 of the scratchpad, its where the temperature reading is saved and to the right of those two bytes we have decoded temperature, at the moment – positive only, still need to code two’s complement calculation or conversion for the negative temperatures.

The code is „dirty” and not yet completed, but that is done on purpose – dirty, not optimized code will give more insights and information about how it works, allowing to filter out unnecessary functions and making it easy to complete to the fully working program, at the sate time trying different approaches to complete some task.

Current files for the CubeIDE are here.

Manson EP-613 maitinimo šaltinio remontas 2023.03.14 at 11:31

Eilinis, nieko neišskirtinas kinas, tokie maitinimo šaltiniai štampuojami kažkurioje gamykloje, keičiamas tik užsakovo lipdukas, todėl šitos piguvos yra visas zooparkas.

Manson gamintojo:

Velleman PS-613:

Dick Smith Electronics:

Circuit Test PSA-2530D:

Jaytech MP-3082:

Taigi, visur tas pats kiniškas klonas, iš kurio nereiktų tikėtis kažko rimto. Beje, yra ir 5A išėjimo versija, viskas tas pats, tik tranzistoriai galingesni. Ir spėju, kad visa šita gauja yra vieno gero BK Precission maitinimo šaltinio klonai.

BK Precission neturiu, tai nepasakysiu ar viduriai tokie patys. O dabar pereikime prie remonto. Gedimas – ienas iš LCD ekraniukų nustojo rodyti, tiksliau rodo kokias tai nesąmones srovės indikacijos ekranėlyje.

Pradžiai ardom, pakeliui žiūrėdami kas čia per žvėris.

Taigi, turime ir specifikaciją, nieko įspūdingo, 30V 2,5A reguliuojamas ir 5V bet 12V 500 mA nereguliuojamas išėjimai. 12V išėjimo teigiamas kontaktas be fiksatoriaus…

Vaizdas iš viršaus, transformatoriaus markiruotė EP-613-000, nieko informatyvaus, pasyvus aušinimas išėjimo tranzistoriams, matosi, kad yra tuščių montavimo skylių – matomai 5A versijoje ten gyvena papildomi tranzistoriai, lygiagrečiai esamiems.

Vaizdelis po radiatoriumi. Taigi, pora ST gamybos tranzistorių 2N3055, kairiau matosi pora linijinių stabilizatorių su radiatoriukais, gaminančių 5V ir 12V, dešinėje šioks toks kondensatrius, tiltelis ir…

… relė bei TIP31C tranzistorius.

Pereiname prie priekinės PCB, čia truputį daugiau elektronikos, bet irgi nieko įspūdingo. Žalioje pusėje tie patys du stabilizatoriai, turbūt LM7805 ir LM7812. Plokštė universali, todėl rudoje pusėje matosi ir montavimo vietos rodykliniams indikatoriams bei vietos kitoms detalėms. Litavimo kokybė tai tokia… Kinietiška 🥴. Žalioje pusėje dar porelė didelių rezistorių – srovės matavimo šuntai, pilkoje visokia neįdomi analoginė smulkmė ir viena mikroschema – JRC gamybos 4558D operacinukas, jeigu kartais reiks keisti, dėsiu kilmingesnį, Texas Instruments RC4558. Ir trys paderinimo rezistoriai, reiks pažiūrėti, kam jie skirti. Numontavus visą plokšte pasimato ir displėjaus moduliukai.

Aha, atskiri moduliukai, truputį skirtingi V ir A indikavimui, su savo paderinimo rezistoriais. Modulių markiruotė Manson 4540-3000-0022 REV. 1 visiškai neinformatyvi, bet kai ką galima išmąstyti. LCD 3,5 skaičiaus formato, t. y., gali rodyti 1888, dar gali rodyti LOBAT ir + bei -, po LCD akivaizdžiai gyvena valdiklis. LOBAT ir + nenaudojami. LCD dydis standartinis, 50,8 x 30,5 mm, maitinimas 5V, atspindinčio (reflective) tipo, skaičiaus dydis 12,7 mm. O kodėl gi displėjukas rodo neteisingai ? Manyčiau kaltas visų pirma valdiklis, teks nuimti displėjuką, kad patikrinti kokia mikroschema jį valdo. Prie to pačio – vien valdiklis ne visada būna kaltas. Tokie LCD nors ir jautrūs, bet tuo pačiu gan atsparūs išorės poveikiui, o vat jeigu valdiklis pradeda juos šerti nuolatine įtampa vietoje kintamos – atsiranda toks išdegimo efektas ir valdymo artefaktai. Taigi keisti reikės abu – ir valdiklį ir LCD.

Štai ir valdiklis, Intersil ICL7106CPL – dedikuotas LCD valdikliukas. LCD be jokių užrašų abejose pusėse. Numontuojam…

Nesitikėjau, bet pavyko gauti tikrą, originalų Intersilo ICL7106CPL valdiklį ! Todėl iš karto jį galėjau ir sumontuoti:

Jeigu kartais originalių valdiklių gauti nepavyks – dėkite analogą Maxim Integrated ICL7106CPL+, bet jokių būdu ne iš AliExpress ir panašių kontorų – bus padirbiniai. Turėtų sueiti kaip tiesioginis pakaitalas, be jokių perdarymų:

O štai ir jungimo schema:

Ir dabar jau aišku kas per paderinimo rezistoriai and displėjaus modulių – sudaromas daliklis REF HI ir REF LO, atraminėms matavimo įtampoms. Mikroschemoje sumontuoti trys 7 segmentų valdikliai, greičiausiai BCD (binary coded decimal), kurie mūsų atveju bus biškį pasprogę. Tūkstančių indikacija, panašu, kad veikia gerai, bet gal todėl, kad neturi savo BCD dekoderio, valdymas iš karto iš skaitliuko, tik per buferį.

Kol tiek, LCD užsakytas, jeigu pasitvirtins tinkamumas pridėsiu markę.

Dislėjus gautas ir įlituotas, keista, bet netgi veikia.

Displėjaus markė – Varitronix VI-302-DP-RC-S. Vienintelis minusas – kojos per trumpos, teko prailginti, pasinaudojant senojo displėjaus kojomis. Pirma įlitavau seną displėjų, tada jį nukirpau ir prie likusių ant PCB kontaktų prilitavau naują displėjų.

Kadangi gedimas kaip ir sutvarkytas, galima būtų truputį patobulinti maitinimo šaltinį. Visų pirma tie linijiniai baisuokliai LM7805 ir LM7812, 5V ir 12V gamybai – metam juos lauk ir dedam gerus impulsinius DC/DC konverterius.

LM7805 keičiamas tikru japonišku Murata OKI78SR5/1.5-W36C stabilizatoriumi. Palyginimas:

On semi, LM7805Murata OKI78SR5/1.5-W36C s
Išėjimo įtampa (V)55
Išėjimo srovė (A)11,5
Galia (W)57,5
Įėjimo įtampa (V)7,5-357-36
Įėjimo srovė, be apkrovos (mA)85
Naudingumas (%)45-5090,5

Taigi, turim žymiai efektyvesnį ir netgi truputį galingesnį daikčiuką. Tas pat bus ir su 12V dalimi.

Štai jau abu stabilizatoriai impulsiniai:

Ir kai jau viskas surinkta, padarykime trumpą testuką.

12VDC impulsinio stabilizatoriaus išėjimo oscilograma ir atfiltruota AC dedamoji, be apkrovos. matome, kad bendrai 12V įtampa išlaikoma gal gerai, tačiau visgi yra apie 100 mVp-p pulsacija.

5VDC impulsinio stabilizatoriaus išėjimo oscilograma ir atfiltruota AC dedamoji, be apkrovos. matome, kad bendrai 12V įtampa išlaikoma gal gerai, tačiau visgi yra apie 40 mVp-p pulsacija su 120 mVp-p „spygliais”. Tokie dalykai galėtų būti pataisyti papildomais išėjimo kondensatoriais (keramika !), bet kadangi ir taip jie, iš principo, nėra labai jau blogi, tai paliekame taip, plius maitinamuose prietaisuose beveik garantuotai bus maitinimo/filtruojantys ir t.t. kondensatoriai. Reikai nepamiršti, kad šitų impulsinių maitinimo šaltinių tikslumas ir efektyvumas prie mažų srovių (o mūsų atveju srovė 0A) yra prastas, užtai prie nominalios – superinis, net apie 90-95%, tai ir pulsacijos, ir visi kiti parametrai bus dar geresni, esant net ir šiokiai tokiai apkrovai, impulsiniai maitinimo šaltiniai dirbs geriau, pulsacijos bus mažesnės net ir be kondensatorių. O nauda naudojant impulsinius akivaizdi – dvigubai didesnis efektyvumas, mažesnis kaitimas, visokeriopos apsaugos ir t.t.

Pereikime prie pagrindinio maitinimo šaltinio dalies.

Nustačius panašiai 5VDC turime gerą stabilumą (be apkrovos), pulsacija tik apie 30 mVp-p.

Nustačius panašiai 12VDC irgi turime gerą stabilumą (be apkrovos), pulsacija irgi tik apie 30 mVp-p. Panašu, kad dirba linijiniame režime ir todėl man kaip ir norėtųsi sumontuoti papildomą aušinimą. Bet maksimaliais galingumais ir ilgą laiką maitinimo šaltinis nedirbs, tai paliekam taip, kaip numatyta gamintojo.

Pamiršau parašyti – kontaktinė kaladėlė irgi pakeista, bet negaliu parašyti jos modelio ar detalės kodo – nupirkau kitą tokį patį maitinimo šaltinį (labai pigiai, nes neveikiantis) ir panaudojau jo kontaktinę kaladėlę.

Paprastas maitinimo stabilizavimas 2023.01.04 at 14:54

Prisireikė man čia vienam projektukui stabilizuoti maitinimą, kad išsikraunant baterijai (9 V) įtampa būtų stabili (6-7 V). Vienas paprasčiausių būtų tą padaryti būtų DC-DC keitiklio naudojimas ir jau galvojau dėti jau pamėgtus Mornsun moduliukus, šiuo atveju K7812JT-500R3-LB (6,5 V 500 mA):

Kainuoja centus, efektyvus, stabilus ir geras. Bet kaip visada, lengviausi sprendimai ne man 😋, todėl prisiminiau tokį senovišką žodį stabilitronas. Dabar tas daiktas vadinamas Zenerio diodu. Nebus jis toks jau stabilus temperatūriškai, bet šiuo atveju tiks, nes reikia pasikartoti skaičiavimo teoriją. Tipinė schema tokia:

Tranzistorius gali būti priešingo poliarumo, tada schema truputį kitokia. Bet schemoje visi tranzistoriai NPN tai tokį naudosiu ir stabilizavimui.

Teorija tokia – šitoks įtampos reguliatorius, sudarytas iš bipoliarinio tranzistoriaus, pajungto pagal emiterinio kartotuvo schemą, kurį valdo įtampos daliklis iš rezistoriaus ir stabilitrono. Daliklio išėjimas valdo tranzistoriaus bazę, taip valdydamas įtampą išėjime. Principe užtektų vien tik stabilitrono, bet su tranzistoriumi gaunama žymiai didesnė srovė išėjime. Svarbūs tranzistoriaus parametrai – maksimali srovė ir hFE. Susižymime sroves ir jų kryptis:

Schemoje naudojami MMBT3904 tranzisotriai, 40 V, 200 mA, hFE nuo 30 iki 300, priklausomai nuo kolektoriaus srovės.

Pagal kolektoriaus srovę manyčiau, kad hFE bus apie 200, todėl tokį skaičių ir naudosiu. Taigi, turime, kad hFE = 200, maksimali srovė 100 mA (realiai ten kokia 10 mA tereiks), skaičiuojame:

\[h_{FE} = {I_{OUT} \over I_B}\]

Iš čia:

\[I_B = {I_{OUT} \over h_{FE}}\]
\[I_B = {0,1_A \over 200}=0,0005_A\]

Toliau prisiminkime mūsų geriausio draugo Kirchhofo taisykles. Pagal jas, srovė per R1 bus lygi srovės per D1 ir bazės srovės sumai.

\[I_{R1} = I_B + I_{D1}\]

Žiūrim pasirinkto stabilitrono BZT52C6V8-7-F dokumentaciją:

IZT = 5 mA, t. y. reikia bent 5 mA (0,005 A), kad diodas būtų grūtinėje voltamperinės charakteristikos zonoje.

\[I_{R1} = 0,0005_A + 0,005_{A_{I_{D1}}}=0,0055_A\]

Naudojame 6,8 V stabilitroną, o maitinimas bus nuo 9 V baterijos (Krona arba 6LR61), tai ant rezistoriaus R1 turime nusodinti 9 – 6,8 = 2,2 V. Kai jau turime srovė per rezistorių ir įtampą, dėdės Omo dėsnio pagalba skaičiuojame rezistoriaus varžą:

\[R_{R1} = {U_{R1} \over I_{R1}}\]
\[R_{R1} = {2,2_V \over 0,0055_A}=400 \Omega\]

Jeigu baterija jau pasėdusi ir įtampa pakris, tarkim, iki 8 V, tuomet 8 – 6,8 = 1,2 V ir:

\[R_{R1} = {1,2_V \over 0,0055_A}=218,18 \Omega≈220\Omega\]

Taigi, norint, kad schema veiktų prie 8 V, reikėtų naudoti 220 Ω rezistorių. Prie 9 V tuomet stabilitrono srovė bus 10 mA.

Ir dabar galima atsinaujinti schemą:

Kondensatorius nelabai reikalingas, bet 1 uF mažiulis irgi nepamaišys.

Velleman WFS210 remontas 2022.12.08 at 18:12

Pirmą kartą remontui papuola Velleman WFS210 oscilografas, taigi bus įdomu susipažinti su daikčiuku.

Pirminis nusiskundimas – kadangi oscilografas duomenis perduoda į kompiuterį WiFi ryšiu, neveikia prisijungimas, nes kažkodėl sukurtas WiFi tinklo pavadinimas neatitinka standartinio. Sukuriamas WiFly-EZX-d8 tinklas, vietoje reikiamo WFS210(?).

Taigi, pirmas spėjimas – kažkas kažkada prišamanino ir galbūt bandė įprogramuoti kokį nors netinkamą arba modifikuotą programą, dėl to dabar oscilografas nuprotėjo, o WiFi pavadinimas toks nestandartinis. Reiškia reikia bandyti perrašyti originalią programą. Gėris tame, kad Velleman puslapyje ji duota. Taigi, programą parsitempiau, tik dabar kaip ją įrašyti ? Kaip ir logiška, kad jeigu oscilografas turi USB ir jam dedikuotą programą, tai joje turėtų būti ir kontrolerio programos atnaujinimo funkcija. Turėtų būti, bet nėra. Ir čia pasimato, kad tas oscilografas toks labai žaislinis, spėčiau kokio elektronikos bakalauro baigiamasis, kuri Velleman’as sėkmingai prichvatizavo. O tai reiškia, kad nei pats prietaisas nei jo programos nebus tokios geros, kaip normalių ir profesionalių gamintojų. Bet – jeigu tiek tereikia, tai kodėl gi ne.

Bet dabar atsiranda klausima, tai kaip tą oscilografo programą jam sukišti ? Įdėmiau pažiūrėjus radau stebuklingas raides ICSP (In-Circuit Serial Programming). Įprastai tokios raidės ir šalia esanti jungtis įgalima tiesiogiai prisijungti prie procesoriuko su programatoriumi.

Tai kaip ir OK, tik va – koks tas procesoriukas ? Nes jiems skirtingi programatoriai. Ardom truputį daugiau, o tai visai ne lengva, nes reikia pažiūrėti po ekranu. Bet finale – ten gyvena PIC33EP256MU806.

Šita mikroschema yra skaitmeninis signalų valdiklis (DSC – Digital Signal Controller), turintis savyje DSP (Digital Signal Processor). Taigi, viskas komplektas viename – skaitmeninio signalo apdorojimo dalis + mikroprocesorius ir dar šiokia tokia periferija kitoms funkcijoms. Reiškia turėtų tikri PicKIT 3 arba PicKIT 4 programatorius, kontaktų reikšmės vienodos, tai pajungimas neturėtų skirtis.

Bandom jungtis:

Berods pavyko:

Programuojam:

Patikrinam, ar teisingai įsirašė:

Nors ir nuskaitytas įrašas nesutampa su bandytu įrašyti failu, visgi prisijungimas veikia – ištrynus procesoriaus atmintį „Blank check” praeina, įrašius kažkokius duomenis nuskaito. Chm, ar gali būti, kad procesoriuko atmintis buvo tiek kartų rašyta ir skaityta, kad dabar jau „susidėvėjo” ir dėl to nebeįsirašo adresas 0x0, todėl vietoje reikiamų 0x00040200 nuskaitomas 0x00000000. Bet gal čia ne kritinis dalykas arba kažkas čia dar prišamaninta ir kitaip nebus. Esmė, kad WiFi pavadinimas nepasikeitė, tai matyt toks jis ir turi būti…

Šiandien sugalvojau truputį dar pagalvoti apie tą WiFi pavadinimą. Taigi, tas WiFLY GSX yra tiesiog WiFi ryšio modulis, kuris buvo stumdomas Sparkfun’o ir kitų elektronikos komponentų tiekėjų, bet dabar jau pasenęs ir išimtas iš pardavimo: WiFly GSX 802.11b/g Serial Module – Roving Networks – WRL-10004 – SparkFun Electronics. Modulio aprašymas yra čia. Taigi, dabar tokia teorija – jeigu modulis sveikas, bet nesukonfigūruotas, jis užsikuria, paleidžia WiFi tinklą su kažkokiu standartiniu (default) pavadinimu ir nustatymais. O tai reiškia, kad oscilografo procesoriukas jo nesukonfigūruoja taip, kaip numatyta procesoriuko programoje, nesukuria tinklo reikiamu pavadinimu. O kad jau nedaro šito darbo, tai man dabar kyla klausimas – o tai jis iš viso kažką daro ? Nes signalų pamatyti nepavyko ir per USB jungtį. Tai gali būti, kad kažkokia procesoriuko dalis pasimiro, nes nors ir kreivai, bet veikia programavimo funkcija, gal dar kokia nesusijus periferija, bet nei matavimų nei WiFi modulio konfigūracijos jis nebedaro. Spėčiau, kad mirusi skaitmeninio signalo apdorojimo dalis (nes nėra jokių požymių, kad bandytų parodyti matuojamą signalą) ir kartu nusinešė vieną UART komunikacinį kanalą (nes neveikia WiFi modulio konfigūravimas). Tai bandom pakeisti procesoriuką ?

Cheap bench power supply from China 30V 10A 2022.09.21 at 14:50

The names of those power supplies are different, but inside they are all the same, with veeery slight differences. The brand names are Wanptek, Hanmatek, Naweisz, Sky TopPower, Circuitspecialists, Eventek and bunch of other brands and even without any brand, they all look pretty much the same and are priced at about 70-80 €.

The internals of the power supply are the same and looks like this:

Pictures takes from the power supply I got for repair, exact model is KPS1505D, one of other models, sold by this „manufacturer”:

The power supply had burned main fuse (3A), so it was not long to find out that power transistors and diodes gave their souls to the god of electronics in form of smoke. And we all know – all electronics is made of smoke, when it goes out, electronics stops working. Well, before repairing, lets study this board for a while. By the way – as this power supply is so typical, I am not explaining about its functionality, controls and basic things like that.

The main PCB is marked POWER-ZB-02 2022.01.10:

The white connector on the bottom right is for 230AC input and all this bottom part along the PCB is for input filtering, rectifying and stabilizing. So right to left – yellow input capacitor, common mode (CM) filter, which, with its ‘current compensated’ windings, provides high impedance to CM noise without saturation from line current, two small blue caps and one more yellow capacitor. Then a small diode bridge, yes, yes, the fuuuuuuull bridge rectifier (DB107S). This rectifier, together with the nearby electrolytic capacitor, that strange IC with 7 pins (TNY280GN) and JKL-10-12 transformer (skipping some minor SMDs) forms low power supply for logic and control ICs, LED indicators, etc.

The bigger rectifier (KBL610) and two big electrolytes are for the power section of the device.

And on the left side of the PCB a place for missing connector, it wasn’t there, but on the other boards the main power selection switch (115VAC/230VAC) is connected. This version of device has no connector on the PCB and switch on the back panel, so, if you want to use it with low voltage power system just connect those two pins on PCB or put a switch – when pins shorted use 115VAC, when open use 230VAC. The rest of the board is, basically used to hold the main controller (TL494C). The TL494 or its clones or variants are used in all sorts and kings of PWM power supplies and, probably, in 95% of their population.

As this IC is so popular, there are plenty of schematics with it on the Internet, which would help you to make the repairs. I was surprised, but this version of board has all electrolytic capacitors marked as low ESR, which is good (hoping, that its not just marking 😋). Even those big input filtering caps (470 µF 250V) are low ESR, which is not really needed for their job.

One of three output caps is also Changxin 2200 µF 35V Low ESR, other two Sanyo 1000 µF 50V, together with a big and small choke, they form the output filter (on the top of PCB picture). And thick copper wires on the negative trace are shunts for current measuring.

In the middle part of the PCB the main component is TL494, couple of op-amps, one of them turns on the fan when aluminum board with transistors and diodes get hot. The temperature is sensed by 1N4148 diode, drowned into thermal paste. The last things are power transistors and diodes:

The big thing is a dual Schottky diode with common cathode – MBR30200PT. But the two transistors are blank, not marked 🤨, guess what are they. Ok ok, I tell you, its 2SK3569.

And yes, it’s not recommended for new designs, most probably you wouldn’t find them for purchase eather. Unless fake AliExpress clones. Luckily, we have me and I already selected proper substitute – AOTF15S60L. Why particularly this one ? Because at the date and time of repair it suits all requirements:

 • Analog or better than 2SK3569
 • Cheap
 • Available for purchase

This transistor a slightly better that original, is almost cheapest (~2,5€/piece) from the selection and is available for order – perfect :).

Parts received and soldered in, surprisingly nothing exploded, and power supply shows the set voltage. But the test under load was not successful – connected 0,62 Ω resistor and raised voltage to raise the current. At some point heard a clap and everything turned off. The current was not high, I think it was about 6-7 A, but can’t say for sure – I did not expected it to explode, so did not looked at the display all the time and also display refresh rate is not instant. Nevertheless, fuse blown, most probably transistors and diodes also. Let’s disassemble it again and see what happened. But it worked with some small current, liek couple of amps, so it might be, that TL494 is counterfeit and cannot work normally under bigger loads, while the idea of this power supply is to be fearless when speaking about currents up to 10 A or short circuit. Luckily, I still have some transistors and diodes left 😅.

To be continued after parts received and soldered in.

2023.10.12

Parts replaced and that did not helped, so we need to look deeper into the schematics. First of all desoldered the main transformer – the big yellow thingy, because its my first suspect (maybe the coil wires are damaged and shorts the transistors, so they pop and brings together the fuse). After desoldering tried the output part of the schematics for faults:

The idea is simple, but lets draw a small schematics, so it would be even more understandable.

When transformer T1 is removed, it is OK to connect the power from separate power supply, positive to points marked with red arrows and negative to point, marked with black arrow. This imitates (except its DC instead of AC, but its OK) the transformer and puts voltage through the circuit to the output pins. On the way we have a choke L1, couple of low ESR caps for smoothing, small choke L2, couple of shunt resistors R9 and R10 (to measure current), final output capacitor C9 and thats it. So now I can confirm, that output circuit is OK. Next – lets try to test the input circuitry, also without transformer.

The primary part, judging from the drawn schematics, should be designed using Half-Bridge topology.

Half-Bridge topology is quite simple, two big capacitors forming capacitive divider, two transistors and one more addition, polypropylene capacitor C22. This capacitor is rarely found in cheap power supplies (AFAIK, might be wrong), its primary purpose to block DC currents to prevent transformer core saturation. There are some facts that we should take into consideration, before diving deeper, as those might be the cause of the problem:

 • High side FET needs floating driver
 • FETs handling full input voltage, but transformer has do deal only with half of input voltage.
 • Should be no switching ringing

And this leads to our second suspect – is the high side FET really driven by floating driver ?

2024.04.04

Another spare minute, spent on further diagnostics. Regarding the floating driver – should be fine, transformer is present and its not the first part I would suspect in the SMPS. FETs are proper voltage, so it should be also OK. Ringing is a bit more complicated thing, need oscilloscope for checking, even if I have it, I wouldn’t suspect ringing in a first place, so lets keep it as a plan B. Or C. Or next to what ever letter we are at now 🙃. Lets pick our next suspect – FETs in most cases are controlled by something, either directly by TL494 or using some sort of gate drivers. Lets update our schematics:

If I have not made mistakes finding traces on PCB and transistor part numbers on the Internet (transistor marking BA), we can see that there Q5 and Q4, along with couple of resistors and diode are controlling the Gate of Q2 and those BJTs are controller from transformer T2, which makes it floating. This part of PCB looks like this:

Ale as we are here, lets quickly check transistors Q4, Q5, Q6, Q7 and diodes D2 and D3. And here lies the fault – transistors Q4 and Q5 are shorted. That means they do not control the Q2 transistor, so it can be in some uncertain state, if its fully open, then its a short circuit every time when Q3 opens and everything blows. If its semi-open (is there such a word at all 😆?) or closed then power supply could even somehow work, which I noticed during previous test after repair, on low current power supply was working, but when current raised – all popped again. Lets wait till new transistors arrive and replace them 😁.

To be continued…

Nepavykęs cTek MXS 5.0 kroviklio remontas 2022.09.13 at 15:23

Parašius pavadinimą pagalvojau – kodėl gi aš rašau apie nepavykusį remontą, ar tai nesukels įtarimų, kad pas mane rankos kreivos arba galva prastai verda… Bet visgi manyčiau ne, netgi daugiau pasakysiu – jeigu kas nors giriasi, kad visi remontai pavyksta 100%, tai arba remontuoja visokią elementarią smulkmę, arba meluoja. Nu negali būti, kad bet kokio sudėtingumo ir pirmą kartą matomą prietaisą visada pavyks suremontuoti.

Taigi, cTek MXS 5.0:

Kadangi pavyko prikelti debesį MXS 7.0 ir keletą MXS 10, tikėjausi, kad pavyks ir šio kroviklio remontas. Ardymas sudėtingesnis, nes korpusas suklijuotas ultragarsu, tai teko laužtis ir net kažkaip pavyko tą padaryti gražiai, nesuvandalinant dėžutės. O toliau standartiškai prasta cTek kokybė – fliusas, šiaip sau litavimas ir t.t. Pirminė apžiūra parodė, kad maitinimo blokas neįsijungia, bet visiškai, taigi prasidėjo schemos analizė:

Radiatorius, nors ir ne mažas, bet vis tiek akivaizdi amžino cTek perkaitimo problema. Bet yra ir pliusas – temperatūros daviklis, kažkodėl įkištas į laido įvedimo dėžutėn fiksatorių.

Keista tik, kad tas žalias burbuliukas ant laido matuoja fiksatoriaus temperatūrą, kai logiškiau būtų matuoti radiatoriaus temperatūrą… Tai matyt taip ir veikia… Kitoje plokštės pusėje saugiklis… Geras, netikėlis.

Pradedam medžioklę, bet pirma truputį nusiplaunam PCB.

Nemačiau, kad lempos atspindys irgi įsibruko į foto… Teks taip ir palikt. Pradžioje prasitestuojam aukštos pusės (įtampos) puslaidininkius, viskas kaip ir OK, bandom jungti. Po įjungimo nieko labai nepasimatė, bet ir niekas nesprogo, tai kaip ir gera pradžia = pusė darbo. Toliau prasitestuojam žemą pusę, irgi kaip ir gerai, porelė tranzistorių sveiki, diodas geras, o daugiau čia kokių nors jėginių detalių nėra… Bet, kaip aš visada sakau – „jeigu priežasties nėra, reiškia priežastis yra”, reikia ieškoti. Taip netyčia apverčiau plokštę ir žiū – ogi ten pora išsipūtusių galinių kondensatorių po 1000 µF ir 16V. Apsidžiaugiau kaip Eurą radęs, nu galvoju, va, kondensatoriai čia bus kalti, feedbackas nupušęs ir dėl to niekas neveikia.

Štai, kondensatoriai jau išmontuoti, prieš dar teko nusimontuoti radiatorių. Viskas ten paprasta, diodas D2 lygina įtampą gaunamą iš transformatoriais, kitoje pusėje optronas informuoja valdiklį apie įtampas, o tas jas koreguoja pagal poreikį. Pakeitus kondensatorius, dar, kaip visada, impulsinėse schemose, elektrolitus šuntavau keramika. Bandymas – ir vis tiek neveikia. Jau pradėjau galvoti ar nereiktų pradėti murmėti kokius necenzūrinius burtažodžius į to kroviklio pusę netyčia pamatavau tokį trikojį SOT-223 korpuse ir – dvi kojos trumpam jungime. Ach tu netikėli ! Numontavus detalę trumpas tarp dviejų jos kontaktų vis dar yra, taigi, ne PCB ar kitų elementų įtaka.

O dabar testas – kas pasakys, kas per detalė su markiruote ᑐ¦ ¦3iG ir antroje eilutėje 17-51 ? Ok ok, pasakysiu, čia koks tai baisiai užvadintas ir, matomai, labai kinietiškas LM1117, kuris turėtų „valgyti” 12V ir išduoti 5V. Tai va 12V ir 5V kontaktai trumpam… Iš to seka kokia išvada ? Ogi kad tie 12V sėkmingai nukeliavo į 5V pusę ir sudegino viską, kas maitinosi nuo 5V. Visas sudegusias detales galima pakeisti, bet Atmega irgi paragavo 12V ir dabar maloniai šyla padavus 5V ir srebia beveik 200 mA, tai jau tikrai ne iš džiaugsmo… Sukepus. O vat jos pakeitimas rezultatų neduos, neturiu jai skirtos programos. Deja štai ir remonto pabaiga… Toliau tik keletas foto su markiruotėm.