Kaip elektronikas dujinių katilų meistru tapo 2021.10.13 at 13:32

Bet turbūt nieko čia nuostabaus, visi bent kiek sumanesnį žmonės lenda į tas sritis, kuriose nėra buvę, tai yra progresas, pažinimo džiaugsmas ir tobulėjimas. O šituo atveju prakiuro dujinio katilo Vaillant VUW BL 286/3-3 H šilumokaitis, taigi prisireikė jį pakeisti nauju. Tam reikalui labai padėjo instrukcija ir detalių katalogas. Ardymas labai paprastas, o vat surinkt kaip yra negaliu – pakeliui pamačiau, kad yra prikepusios korozijos po grafitine sandarinimo virve, dar visai gerai pasikeisti būtų ir termoizoliacinę medžiagą, o ir korozija ant oro padavimo variklio jau pradėjusi varyti savo žalią darbą. Naujas šilumokaitis jau savo vietoje, o toliau – valymas, ardymas, tobulinimas.

Naujo šilumokaičio komplekte buvo visos reikiamos tarpinės, tepalas, fiksatoriai, laidai ir atitinkama instrukcijos dalis. Dar kartą pasidžiaugiau, kad sumontuotas ne koks piguvinis kinietis…

Schema nuvalyta panaudojant Wurth 089360025 ir 089365025 chemija, po to viskas nulakuota ir atrodo kaip nauja :).

Ir paskutinė foto sau – rezistorius lyg po truputį kepantis, tai kol matosi spalvos išsaugau vaizdelį :D.

O kaip finalinis žodis – katilas ir pati technologija yra labai paprasta, viskas savaime suprantama, logiška ir aišku. O su instrukcija net ir klausimų nebelieka… Taigi, surinkimas paprastas, bet aš gi negaliu tiesiog paimti ir surinkti, prieš tai viską reikia gerai nuvalyti, nušveisti, nuplauti arba atnaujinti. Viso aliuminio ortakio su dujų padavimo mechanizmu ir ventiliatoriumi nefotografavau, o vat naujų tarpinių komplektukas atrodo va taip:

Ir vėl pasidžiaugiau Vaillant’o kokybe – pilnas rinkinukas visų reikiamų tarpinių, naujos veržlės ir instrukcija.

Ties ta vieta prisiminiau, kad valdymo pultelio mygtukus reikia stipriai spausti, kad bent kartais suveiktų, reiškia reikia pažiūrėti kodėl taip. Pultelio vaizdelis:

Tai ir viskas aišku – dulkės, nešvarumai, va ir turim rezultatą, kol kas tik mygtukai prastai veikia, bet ilgainiai gali ir daugiau bėdų atsirasti. Viską tą plaunam ir įdėmiai apžiūrim plokštę.

Apžiūros metu pamačiau, kad priekyje, po ekranėliu, yra du kontaktai pažymėti A ir K, skirti ekrano apšvietimo LED. O visai naudinga funkcija, prietemoje ar tamsoje informacija ekranėlyje būtų lengvai matoma. Kaip būtų gerai pagalvojau aš, o tas mažytis elektronikas smegenyse pradėjo cypti „daaarom“ 😀 Nu, ok ok, sakau, bandom. Taigi, pasirodo, pliusas visada yra ant anodo (A) kontakto, o vat minusas turėtų būti valdomas. O minusas turėtų ateisi iš R2 rezistoriaus, į kurį jis pasiduoda tranzistoriaus T2 pagalba. Tranzistorius T2 valdomas per R6 tiesiai iš valdiklio. Dabar jau galima nubraižyti schemūlką:

Schemą lyg ir turim, bet to neužtenka, kad LED užsižiebtų. Trūksta detalių nominalų, o svarbiausia – nežinoma, ar valdiklis visgi valdo LED įjungimą. Bet netikrinam valdiklio valdymo buvimo, einam sunkesniu keliu – primetam detalių nominalus. Taigi, R1 čia turėtų būti LED srovė ribojantis rezistorius, prie 5 V tai būtų 300-500 Ω. Radau 470 Ω, sueis. R2 mūsų atveju galima būtų nenaudoti, todėl montuojam 0 Ω rezistorių/trumpiklį. R3 – panašu į eilinį timptelėjimą žemyn, pull-down’ą, dedam standartinius 10 KΩ. R4 – tranzistoriaus bazės srovę nustatantis rezistorius, o Q1 tranzistorius. Chm, mažiukas tranziukas, SOT-23 korpuse, kur čia tokių gavus. Aplankiau šroto dėžę, ten to gėrio per akis. Iš buvusios kažkokios spec valdymo relės, montuojamos ant DIN bėgelio nusimontavau BC846BW tranzistorių, o prie jo jau ir bazės rezistorius buvo (10 K Ω ), prabangiam minimelf korpuse. Viską sulituojam į jiems skirtas vietas ir gaunam va tokią schemą:

Ir pššššt, niekas nešviečia. Bet ir nedega. Kartais tai irgi pliusas. Bet dabar jau galima pasitikrinti, ar valdiklis duoda kokį signaliuką tranzistorius atidarymui… Neduoda. Netikėlis. Nieko, pašvietimą galima pajungti ir nuo +5 V maitinimo, tuomet švies visą laiką (nors tikėjausi, kad ekraniuko pašvietimą uždegs valdiklis paspaudus bet kurį mygtuką). Bet, darom maitinimo atvedimą į tą minimelf rezistorių:

Vat ir viskas, šviečia :).

Kodėl gi nepadavus +5 V tiesiai į LED rezistorių ? Galima, žinoma, bet, kaip visada, lengvi keliai ne man :D, plius jeigu norėsiu reguliuoti LED ryškumą – pravers esantis tranzistorius. Galima jį paprievartauti linijiniame režime, bet tai nėra labai sveika, žymiai geriau būtų vietoje trumpiklio įmontuoti kokį mažiuuuuką PWM’ą, tada impulsų pločio valdymu būtų valdomas tranzistorius ir galima būtų lengvai reguliuoti ryškumą.

Leave a Reply

*