Kiniško termometro TM-902C brokas 2021.12.27 at 12:48

Prieš kurį laiką užsisakiau ir gavau pigų visom prasmėm temperatūros matuoklį TM-902C iš AliExpress. Išvaizda negudri:

Bet temperatūrą matuoja. Tik pastebėjau, kad baterija išsikrauna labai greitai, ta prasme realiai greitai, keletas dienų netgi išjungus prietaisą ir baigta. Keistumas paaiškėjo pamatus srovę esant išjungtam prietaisui – pasirodo, kažkas valgo elektrą net kai jungiklis išjungtoje padėtyje. Teko ardyti ir aiškintis toliau. Schemą perpaišyti tingiu, bet ten ir taip viskas aišku, kokiam girtam narkomanui iš Kinijos susišvietė padaryti jungiklį ne tarp baterijos ir prietaiso, o tarp stabilizatoriaus ir prietaiso, t.y. stabilizatorius visada prijungtas prie baterijos ir pastoviai valgo, kad ir tuščios eigos, bet srovę.

Netgi iš foto matosi, kad takelis, prie kurio prilituotas raudonas laidas eina į 7530-1 stabilizatoriaus vidurinį kontaktą, įtampos įėjimą. Išėjimas yra trečias kontaktas ir akivaizdu, kad įtampa iš jo eina į jungiklį. Kaip ? Kokios minčių vingrybės susisukt turėjo, kad taip padaryti ? Nesuprantama… Nors yra ir teigiamų dalykų – nors čia pigus kiniškas išradimas, bet, jeigu tik ne padirbtas, stabilizatorius yra visai kilmingas, Holtek firmos 100 mA ir atitinkamos įtampos (čia 3V) stabilizatorius. Sprendžiant iš blokinės schemos aprašyme:

šitas daiGtas dirba linijiniame režime, pagal bendro kolektoriaus/užtūros schemą, kai tranzistorius valdomas tolygiai atidarant arba pridarant jį kokiu nors atraminiu valdymo įtampos šaltiniu, pavyzdžiui stabilitronu. Šiuo atveju operacinio stiprintuvo pagalba pasiekiamas žymiai geresnis išėjimo įtampos reguliavimo tikslumas. Nesistebiu, kad stabilizatorius gali tiekti tik 100 mA, nes prie maksimaliai galimos įėjimo įtampos (26 V), o išėjime turint 3 V, jis ten turėtų būti kaip reikiant karštas. Paskaičiuojam, tarkim maitinam ne nuo 9 V Kronos, o nuo maksimalios įtampos, išėjime turim tuos pačius 3 V ir 100 mA:

Pkarščio=(26 V – 3 V) × 0,1 A = 2,3 W

Tokiam korpusėliui tai jau rimtas iššūkis būtų :D. Prie 9 V generuotų 0,6 W šilumos, tai irgi gan dideli nuostoliai. Ir dar – beskaitydamas aprašymą radau, kad standartinis tuščios eigos apetitas prie 5 Vin yra tik 2,5 µA, kas būtų labai nedaug. Bet kai matavau tikrai buvo daugiau, gaila nebeprisimenu kiek. Ir tai leidžia daryti išvadą, kad visgi stabilizatorius padirbtas :(. Bet čia gal kaip kam pasiseks :D, baigėsi originalai, deda padirbtus :D. O bet tačiau, vis tiek reikia kažką daryti. Paprasčiausias būdas – peiliu pavandalizuoti takelius, pridėti truputį laido, ir padaryti taip, kad jungiklis atjungtų bateriją nuo stabilizatoriaus.

Štai, mano fantazijos vaisius – raudonas laidas nuo baterijos eina į jungiklio dešinį kontaktą, iš centrinio grįžta į schemą. Vidurinis kontaktas atkeltas, į jo vietą ant PCB prilituotas laidukas iš stabilizatoriaus išėjimo (takelis perpjautas). Kairys jungiklio kontaktas prilituotas tik dėl jungiklio montavimo tvirtumo, nes jungiklis laikosi tik už kontaktų, tam išskutinėjau paduką ant PCB, nors greičiausiai buvo galima tiesiog praskusti laką ir prilituoti. Kas supranta, kodėl galima buvo neizoliuoti to kontakto nuo bendro takelio 🙂 ?

Štai ir viskas :).

Leave a Reply

*