Category / Retro PC HW

MS-DOS 6.22 2024.02.12 at 10:22

Ne visai retro HW, nes čia ne HW, o SW, bet ne daug kas gali būti labiau retro nei DOS’as. Aš ant jo užsiroviau mokykloje, nes lankiau informatikos būrelį pas mokytoją Svinkūną :). Tuomet dauguma mokyklos kompiuterių buvo sunkūs geležiniai monstrai su DOS operacine sistema ir Turbo Pascal kompiliatoriumi. Taigi, sugalvojau nerti į mokyklinį amžių stačia galva, gal bus minkšta ir galvos neprasiskelsiu 😃 – pabandysiu įdiegti MS-DOS 6.22. Pradžiai, tai kas tas DOS. Tingiu rašyti ir taip visiems geekams ir hakeriams mintinai žinomą informaciją, tai kopijuoju ir Wikipedijos.

MS-DOS (angl. Microsoft Disk Operating System) – Microsoft kompanijos kurta diskų operacinė sistema (DOS). Pirmoji versija išleista 1981 m., paskutinė – 2000 m.

Tai viena iš labiausiai 1980-1990 m. naudotų DOS šeimos operacinių sistemų. Ji buvo naudojama Intel 8086 ir analogiškus procesorius turinčiuose asmeniniuose kompiuteriuose. Šią operacinę sistemą vėliau pakeitė grafinę vartotojo sąsają (angl. GUI – graphical user interface) turinčios operacinės sistemos, daugiausiai įvairios Microsoft Windows operacinės sistemos versijos. Pradžioje ši operacinė sistema buvo žinoma kaip QDOS (angl. Quick and Dirty Operating System) arba 86-DOS.[1]

MS-DOS buvo naudojama suderinamuose su IBM PC kompiuteriuose, o IBM PC kompiuteriuose buvo naudojama pervardinta šios operacinės sistemos versija PC-DOS.

Pradžiai renkuosi, kuria gi DOS versiją instaliuoti:

Turint tokią Wikipedijos lentelę prieš akis labai lengva tą padaryti – paskutinis „tikras grynas” DOS yra 6.22 versija. MS-DOS galima parsisiųsti iš čia: WinWorld: MS-DOS 6.22 (winworldpc.com). Kadangi instaliuosiu DOS į virtualų PC, pasirinkau Microsoft MS-DOS 6.22 [Virtual PC VHD].

Sekantis, o gal labiau lygiagretus, arba net ankstesnis žingsnis – pasiruošti virtualų kompiuterį. Virtualus kompiuteris – tai programinis kompiuteris, kuris veikia realiame kompiuteryje su kokia nors operacine sistema. Taigi, fiziškai viskas sukasi tikrame serveryje, Windows Server 2012 R2 operacinėje. Jos Hyper-V dalis arba, vadinkim, technologija, skirta kurti ir valdyti virtualiems kompiuteriams. Hyper-V, tai Hyper-V Technology Overview | Microsoft Learn. Virtualaus kompiuterio sukūrimui naudojamas vedlys ir ten viskas paprasta, turbūt svarbiausia pasirinkti atminties kiekius. Pvz, DOSui visai nereikia terabaitinio disko ir 64 GB RAM. Abiem daviau po 512 MB, tai atminties daugiau negu reikia. Vedliui taip pat sušėriau ir DOS instaliacinį failą, ten vienas iš vedlio punktų… Konfigūracinis langas atrodo taip:

Taigi, kai jau turime virtualų PC, paleidžiame jį su Connect, po to Start (ieškokite per meniu). Kompiuteris įsijungė, pradėjo instaliuoti MS-DOS 6.22. Tai nėra sudėtinga, principe irgi viską padaro vedlys. Instaliacijai pasibaigus turi tą tradicinį juodą langą su mirksinčiu kursoriumi. Ir tai viskas, dabar jau galima naršyti po virutalų kompiuterio diską, kurti ar redaguoti failus, dar šį bei tą, bet ne tiek jau ir daug. Neįdomu. Pabandykime pakonfigūruoti DOSą. Tai daroma autoexec.bat ir config.sys failiukais, kurie sukuriami DOS instaliavimo metu. Rašome „edit autoexec.bat”, be kabučių žinoma, ir failas atidaromas redagavimui. Pradžiai surašiau tokius parametrus ir konfigūracijas:

Paanalizuokime, ką čia surašiau:

  • @ECHO OFF – išjungia tekto rašymą į langą
  • loadhigh C:\DOS\SMARTDRV.EXE – Smartdrive.exe užkraunam į aukštesnio lygio atmintį, lygis ne kokybėje ar kad atmintis kokia speciali, tiesiog sumeta programėles į atmintį virš 640KB ir iki 1MB. Smartdrive.exe – programėlė paspartinanti duomenų perdavimą, perkeldama dažnai naudojamus duomenis į RAM.
  • @ECHO SMARTDRV loaded to High Memory – @ECHO rašo mūsų norimą tekstą į langą, šiuo atveju SMARTDRV loaded to High Memory
  • loadhigh c:\apps\doskey.com -i – tas pats leadhigh, tik kitai programėlei. Ties šita vieta reiktų pažymėti, kad doskey.com failiukas ne standartinis iš DOS, o Enhanced Doskey.com iš Enhanced DOSKEY.com — with auto-completion Paul Houle. O pats Doskey.com prideda papildomo funkcionalumo DOSui.
  • PROMPT &p&g – komandinės eilutės išvaizda. Šiuo atveju atrodys va taip C:\DOS>, jeigu būsime DOS direktorijoje.
  • PATH – kartu su papkių adresais nustato kur DOSas turi ieškoti išorinių komandų.
  • Vėl parašome, kad PATH komanda sėkminga.
  • set DIRCMD=/o:gne – dažnai naudojamos DOS komandos DIR rezultato išvaizdos nustatymas. „g” – pradžiai rikiuojamos direktorijos, po to failai, „n” – abėcėlinis rikiavimas, „e” – rodoma failo priesaga.
  • Vėl parašome, kad parametras nustatytas.
  • set TEMP=C:\TEMP – ir taip aišku, nustatomas TEMP direktorijos adresas.
  • ir apie tai parašome su @ECHO.
  • C:\DOS\NET\DC.com – paleidžiame DC.com, paketinio siuntimo tvarkyklė, kurios pagalba bendrausime su kitais kompiuteriais tinkle ar Internete.
  • @ECHO: Tuščia eilutė, tiesiog įterpiu, kad gražiau atrodytų.

Apie DC.com truputį plačiau. Pradžioje dėjau Internete rastas tvarkykles:

Bet ką bedaryčiau, niekas neveikė, DOSas keikėsi ir rašė klaidas:

Kad ir ką bedariau, niekaip nepasileido tas reikalas, principe, dėl to, kad „nematė” virtualaus serverio tinklo kortos, o be jos ryšio nebus. Tweak’inau, šamaninau, paaukojau visą megabaitą BIOSo dievams, niekas nepadėjo. Tada truputį pakeičiau serverio konfigūraciją:

Pridėjau tą pažymėta „Legacy Network adapter” ir sumečiau patį elementariausią draiverį:

Pats elementariausias, tai TCP Packet Driver, nors yra ir Microsoft Network Client skirtas DOSui, bet jo kol kas nenaudosiu. O tas TCP Packet Driver toks bazinis draiveris, tinklo API DOSui, beveik mano bendraamžis, sukurtas 1983. Vienintelis parametras, kurį reikėjo nustatyti – pertraukimo numeris, nustačiau 0x60. Taigi, tinklo korta ir šioks toks ryšys jau įmanomas, tik dar nėra programos, kuri vykdytų kokią nors duomenų siuntimo funkciją. Tam einame čia mTCP TCP/IP applications for DOS PCs ir parsitempiame mTCP paketą. Jame yra viskas ko reikia:

Čia ir bus visos funkcijos, kurias MS-DOS galės daryti Internete/tinkle. Pirma komanda, kurią reikia paleisti – DHCP.EXE. Automatiškai pasigauna tinklą, per DHCP pasiima adresus, susikonfigūruoja, susirašo parametrus į nurodytą failiuką ir tiek. Konfigūravimo aprašymas labai geras, atskiram PDF faile mTCP User Documentation. Įkeliu ir į savo serverį, kad nedingtų, abu PDFai vienodi.

Kai užsikrauna MS-DOS, einame ten, kur guli DHCP.EXE, naudojame elementariausias DOS komandas, pavyzdžiui, mano atveju CD – Change Directory:

  • C:\> CD DOS – einam į DOS direktoriją
  • C:\DOS> CD NET – einam į NET direktoriją
  • C:\DOS\NET> CD MTCP – einam į MTCP direktoriją
  • C:\DOS\NET\MTCP>DHCP.EXE – paleidžiam DHCP.EXE

Ir ties šita vieta išmeta klaidos pranešimą, reikia nurodyti failiuką, į kurį turi surašyti nustatymus. Prieš DHCP.EXE paleidimą rašome komandą set MTCPCFG=[kelias_iki_konfigūracijų_failo]. Konfigūracinį faila galima dėti kur nori, todėl aš pasirinkau MTCP direktoriją ir failo pavadinimą „netcfg.cfg”:

set MTCPCFG=C:\DOS\NET\MTCP\netcfg.cfg, o po to DCHP.EXE ir turime:

Viskas suveikė. Tik LEASE_TIME per mažas, 600 sekundžių, tai 10 minučių. Šitą parametrą pasiėmė iš maršrutizatoriaus ir su netcfg.cfg failiuko konfigūravimo man šito parametro pakeisti nepavyko, nors yra tam skirta komanda. Pakeičiau maršrutizatoriuje. Taigi, dabar įjungus virtualų kompiuterį įsijungia MS-DOS, tada rašome komandą, nustatančią netcfg.cfg failiuko vietą, tada DHCP.EXE ir turime ryšį. Nepatogu kiekvieną kartą tą daryti rankiniu būdu, todėl surašome komandas į autoexec.bat, kad paleidimo metu viską padarytų automatiškai. Viskas kaip ir veikia, bet lange lieka visos tos konfigūracijų ataskaitos, taip sakant, prišiukšlintas ekranas. Noriu, kad prajus užkrovimui, pamačius visas tas ataskaitas, kad viskas OK, ekranas išsivalytų tarkim po 5 sekundžių. Ekrano išvalymo komanda „cls” – CLear Screen, kaip ir yra, bet va palaukti 5 sekundas DOSas nemoka, nėra tokios specialios komandos. Bet apeiname tą trūkumą su kitos, „choice” komandos pagalba. Viską surašome į autoexec.bat, jis dabar atrodo va taip:

  • C:\DOS\NET\DC.COM 0X60 – DC.COM paleidimas su 0x60 pertraukimo numeriu
  • set MTCPCFG=…… – konfigūracinio failiuko nustatytmas
  • Paleidžiame DHCP.EXE, jis surašo visą reikimą informaciją ekrane ir į netcfg.cfg
  • @ECHO: tuščia eilutė.
  • choice /N /C:. /T:.,5 – atrodo kosmiškai, bet realiai čia viskas paprasta. Komanda choice skirta įvesti vartotojo pasirinkimui, pavyzdžiui Yes/No, bet ji turi taimerį, po kurio gali automatiškai parinkti nustatytą pasirinkimą. Taigi, komanduojame choice, /N – opcija, nurodanti, kad nerodytų klausimų (antraip ekrane parašys ką nors tipo „pasirinkite” ar panašiai), /C:. – nurodomas standartinis pasirinkimas, t. y. paspaudus tašką „.” vykdys programą toliau, nelauks taimeryje nurodyto laiko, /T:.,5 – komanda, nurodanti, kad jeigu vartotojas nepadarys jokio pasirinkimo, po 5 sekundžių bus pasirinktas standartinis nustatymas, t.y. taškas. Ir turime tokį pseudo taimerį, kuris 5 sekundes lauks įvedimo, tekstas ekrane nesikeis, o po 5 sekundžių automatiškai įves tašką ir programa važiuos toliau. Tašką galima įvesti ir nelaukus 5 sekundžių.
  • cls – sekanti komanda po 5 sekundžių, išvalo ekraną, numeta kursorių į viršutinį kairį ekrano kampą.
  • Tame kampe parašome MS-DOS 6.22 ready.
  • Praleidžiame eilutę.
  • Ir čia jau mirksi įvedimo kursorius.

Taigi, MS-DOS su tinklo palaikymu paleistas. Bet daugumai turbūt vis dar atmintyje išlikęs dviejų mėlynų langų vaizdas, taip, tai Norton Commander programa, grafinis DOS apvalkalas. Jų buvo ir daugiau, netgi pirmieji Windows buvo tik gražūs DOS apvalkalai. Instaliuojame Norton Commander, tas daroma paprastai, vedlio pagalba, tai neaprašinėsiu. Po instaliavimo, komandinėje eilutėje parašius „nc” įsijungia Norton Commander:

Kol kas tiek žaidimų su MS-DOS.

Acer GW2760 V4 įėjimų/išėjimų valdiklis 2023.03.13 at 14:46

Sekanti daiktas iš kolekcijos – Acer GW2760 V4 super IO plokštė, skirta 16 bitų ISA prievadui, pagaminta 1993 metais.

Superinis HDD ir FDD kontroleris, su visais reikiamais interfeisais (COM1, COM2 arba RS-232, LPT, Game). jame sumontuotas labai geras lanksčiųjų diskelių diskasukio valdiklis (FDC – Floppy Drive Controller) Acer M5105 A4E, galintis skaytiti ir rašyti praktiškai bet kokio formato diskelius (taip taip, vienpusius/single density irgi). Turėtų sugebėti dirbti su:

  • Dviem 360 KB diskasukiais
  • Dviem 720 KB diskasukiais
  • Dviem 1,2 MB diskasukiais
  • Dviem 1,44 MB diskasukiais

Ir turėtų sugebėti dirbti su bet kuriais dviem diskasukiais iš sąrašo, nebūtinai vienodais.

Trumpai apie sumontuotas mikroschemas.

  • U1 – SN74LS245N – 8 kanalų buferinis transyveris HDD duomenų šynai
  • U2 – GW2760EX – HDD kontroleris
  • U3, U4 – SN75188N – du RS-232 linijų buferiai COM1 ir COM2 prievadams.
  • U5, U6, U8 – SN75189AN – dar trys buferiai, nuo U3 ir U4 skiriasi loginių elementų sandara.
  • U7 – NE556C – dvigubas precizinis taimeris.
  • U9 – matomi tik trumpikliai tarp ISA ir IDE jungčių. Kadangi takeliai eina į IDE duomenų linijas, manyčiau, kad esant poreikiui, galima pjauti trumpiklius ir dėti papildomą SN74LS245N buferį atitinkamoms duomenų linijoms. Keista, kad mikroschemos maitinimo kondensatorius C4 yra.
  • U10, U11 – GD74LS367A – GoldStar gamybos buferis, kurio aprašymo rasti nepavyko, todėl aprašymas Texas Instruments analogo.
  • U12 – M5105 A4E – valdiklis, bet vat normalaus aprašymo rasti taip ir nepavyko.

Jungtys:

  • CON 1 – 40 kontaktų IDE jungtis
  • CON 2 – 34 kontaktų FDD jungtis
  • CON 3 – Spėju, jungtis LED, HDD/FDD aktyvumo indikacijai
  • CON 4 – žaidimų prievadas (Game port)
  • CON 5 – LPT jungtis
  • ASYN 1, ASYN 2 – COM/RS-232 juntys

Lyg ir viskas. O kas per gauja trumpiklių JP1-JP8? Įprastai jais nustatomos funkcijos, pertraukimų adresai, LPT/COM nustatymai. Neilgai paieškojus radau ir nustatymus (šitam variantui gali būti ne tokie 😅):

Kadangi tas GW2760 buvo gaminamas keleto gamintojų, štai dar vienas variantas, GW2760PX:

Draiveriai… Daraiverių kaip ir neturėtų reikėti, nes viską turėtų padaryti BIOSas, o konfigūracija trumpikliais…

Genius K0237014 garso korta 2023.02.24 at 10:46

Taigi, pirmasis eksponatas iš gautos dėžės – Genius K0237014 Rev. E garso korta. Tai 16 bitų garso korta, skirta ISA jungčiai, iš, panašiai, 2005-2009 metų periodo.

Turi jungtis GAMEPORT/MIDI, mikrofonui, linijiniam įėjimui ir audio išėjimui. Audio išėjimas konfigūruojamas trumpikliais, gali būti linijinis arba garsiakalbiams (t. y. į stiprintuvą arba į garsiakalbius/ausines). Valdiklis Crystal CX4237B-XQ3, šalia dar Atmel 26C16 EEPROMas, kiek aukščiau – CM2025B stereo stiprintuvas. Viršuje keturių kontaktų CD Audio jungtis ir didelė jungtis papildomam „Wave Table” blokui. Tas blokas tai papildoma ROM atmintis, kurioje saugomi instrumentų garsai, o prireikus pagroti, kompiuteris juos suklijuoja į reikiamą audio signalą, taip gaunant žymiai gražesnį, autentiškiau skambantį instrumentų garsą. Aišku programos, pavyzdžiui, žaidimai, turėtų mokėti naudotis papildomomis galimybėmis, o ne tik vien PCM skaitmeniniu garso generavimu. Žaidimuose, kurie tą sugeba, garso efektai būtų pasirekami kaip ir buvo – tarkim „Sound Blaster”, o muzika būtų pasirekama tarkim „General MIDI” arba „MT-32” (jeigu Roland gamybos priedas). Reiktų pabandyti nusipirkti kokį nors šiuolaikinį priedėliuką, pajungimui į „Wave Table” jungtį.

Tvarkyklės. Originalių rasti nepavyko, bet manyčiau veiks su universaliomis ISA garso kortų DOS tvarkyklėm iš UNISOUND – Universal ISA PnP Sound Card Driver for DOS v0.80a \ VOGONS. Jeigu ten kartais nebebūtų, parsisiųsti galima iš čia.

Dėžė seno PC HW 2023.02.23 at 15:48

Gavau šiokią tokią siuntelę su senų kompiuterių plokštėmis – bus galima parašyti po straipsniuką apie kiekvieną 😄

Another retro HW piece – small PC 2022.11.07 at 10:41

I noticed that retro hardware posts are also read by foreign readers, so to make it easier, this time writing in English. Ok, what do we have today 😋:

It seems to be some dedicated PC with markings:

APLUS-LECT-CM16-A
CEL1007-098452

LECTRA
Ref fab: APLUS-LECT-CM16-A
Code article: PCAPLUS/CM16
Indice technique: A

Wrote those, so Internet search engines would find them as text and index the information for someone who might search the same information. The form factor of the PC is not standard, box most probably is custom made (can still see the lines left by bending press).

Here we see the internal structure – Mini-ITX motherboard with PCI port raiser and RAM, fancy power supply, HDD and fan. The interesting thing about this PC is that it has many RS-232 ports – four ports are routed the back panel and I think there are one or two connectors on the motherboard for more RS-232 ports. This makes this PC perfect for controlling multiple RS-232 devices, for example, 3D printers, plotters, CNC and so on. Otherwise, it’s not really a retro HW, but because of multiple RS-232 ports it deserves to be here.

This motherboard combines old technology and new technology, for example it has the Parallel ATA (both normal size and small 44 pin connectors) and SATA connectors for HDD, could have also TPM module and LVDS connector and controller (missing on this motherboard – controller should be under the CMOS battery and LVDS connector on the left side).

The two Gigabit controllers Realtek RTL8110SC, drivers are here. LPC port controller (including all other of the IC functions) Winbond W83697HG, which is the same as W83697HF, but is pb-free.

The bottom part of the motherboard. We can see that there is a solder place for CF card connector.

The motherboard is KINO-6612, quick installation guide is here.

As quick installation manual has a lot of information on jumper settings and other things, I am not going into details here, but you might want to read it. Also, the full manual but for LVDS version of this motherboard is here. Both manuals will be handy, when we start upgrading this PC to the max.

The main processor:

Intel Celeron M 380 processor, SL8MN, clocked at 1,6 GHz in mPGA479M socket.

North bridge SIS661CX, notice, how much thermal paste it had 😅. And SIS964 IC as South bridge. And the diagram, indicating who is who and what does what 😆:

Some markings on the motherboard for easy identification:

00DE026-01-120-RS
KINO-6612-R12 REV: 1.2
94552202019 I410 19
ICP-KINO-6612-R12

First thing – PC cleaned, put a decent amount of thermal paste on the chipset radiator (yes, using the same Thermal Grizzly). And we will continue with installing new processor, max RAM and SATA SSD. Most probably, this PC will run Windows XP, or maybe Windows 98 SE. Not yet decided.

After reading the manual, I found, that best supported processor is Intel® Pentium® M Processor 780, 2M Cache, 2.26 GHz, 533 MHz FSB, SL7VB. Comparison with current processor:

Intel® Product Specification Comparison    
Intel® Celeron® M Processor 380 Intel® Pentium® M Processor 780
Essentials    
Product Collection Legacy Intel® Celeron® Processor Legacy Intel® Pentium® Processor
Vertical Segment Mobile Mobile
Processor Number 380 780
Status Discontinued Discontinued
Lithography 90 nm 90 nm
     
Performance Specifications    
Total Cores 1 1
Processor Base Frequency 1.60 GHz 2.26 GHz
Cache 1 MB L2 Cache 2 MB L2 Cache
Bus Speed 400 MHz 533 MHz
FSB Parity No No
TDP 21 W 27 W
Scenario Design Power (SDP) 0 W  
VID Voltage Range 1.004V-1.292V 1.260V-1.404V
     
Supplemental Information    
Embedded Options Available No No
     
Memory Specifications    
Physical Address Extensions 32-bit 32-bit
ECC Memory Supported No No
     
Package Specifications    
Sockets Supported PPGA478 H-PBGA479 PPGA478 H-PBGA479
TJUNCTION 100°C 100°C
Package Size 35mm x 35mm 35mm x 35mm
Processing Die Size 87 mm2 87 mm2
# of Processing Die Transistors 144 million 144 million
     
Advanced Technologies    
Intel® Turbo Boost Technology No No
Intel® Hyper-Threading Technology No No
Intel® Virtualization Technology (VT-x) No No
Intel® 64 No No
Instruction Set 32-bit 32-bit
Idle States No No
Enhanced Intel SpeedStep® Technology No Yes
Intel® Demand Based Switching No No
     
Security & Reliability    
Intel® Trusted Execution Technology No No
Execute Disable Bit Yes Yes

The processors, old and new:

Digital beauty! Also, 2x1GB RAM already installed.

First run, to test if CPU and RAM are working successful. BIOS shows some information, but the BIOS battery is dead, will have to be replaced. Also – when turned on the PC, thought that Boeing 747 is taking off nearby – the sound of the fans is very loud. CPU fan has ball bearings, so will try to replace those if possible, if not – the fan will have to be replaced, together with case and PSU fans.

Ordered some new bearings, dimensions 2 (hole) x 5 (outside) x 2,5 (height) mm, but while waiting for bearings lets search for suitable replacement of the fans. First – chassis fan, original KDE1206PTV1.MS.AF.GN is obsolete and not supplied anymore, so suitable replacement could be MF60251V1-1000U-G99 by the same manufacturer Sunon. Differencies:

  • Current rating 0,14 A → 0,075 A
  • Power 1,7 W → 0,9 W (sometimes fan control circuit doesn’t like less wattage)
  • Fan efficiency 39,93 m3/h → 39,72 m3/h
  • Noise level 33,5 dBA → 27 dBA

All the other thins are the same or not important if different (like cable length 290 mm vs 300 mm). In fact the fan will be much better – less power consumption and noise at the same air volume and ventilation level. Unless the control circuit will indicate fan malfunction, if current will be different than expected 0,14A. In that case – I’ll just replace the bearings and use original fan.

Reminder of the original fan schematics and charts:

Next – CPU fan. Original R125010BH (50 x 50 x 10 mm). Choosing the replacement fan we have to consider, that we just installed the most powerful processor for this motherboard, so maybe we would like to have a bit more powerful fan. And I chose . Differences:

  • Depth 10 mm → 15 mm (we have plenty of space, so 5 mm higher fan – no problem)
  • Airflow 10 CFM (17 m3/h) → 12,9 CFM (22 m3/h) (good, more air – better cooling)
  • 30,1 dBA → 23 dBA
  • 3 W → 1,8 W

So again, more air volume, less power consumption and noise. But the fan is higher, so we might need to adjust its mounting holes or screws (they will be too short).

PSU fan by ADDA CORP. model AD0412HB-D50, specification:

Substitute – Delta Electronics AFB0412HHB. Comparison:

  • Current 0,12 A → 0,13 A
  • Power 1,44 W → 1,56 W
  • Speed 8000 RPM → 8300 RPM
  • Air flow 9,2 CFM → 11,48 CFM
  • Pressure 0,287″ → 0,359″
  • Noise 39,3 dBA → 32 dBA

So, at a little bit more power consumption we still win at air flow and noise 😋, nice.

To be continued.

Acer Travelmate 212TXV 2022.10.01 at 17:00

Another PC for my retro PC collection, the first and only laptop sized computer. Picture from Internet:

The specs are not impressive today, but back in the days, when it was shiny and new – they were pretty decent, running Pentium Celeron at 800 MHz. Have to say, that it’s not the oldest possible laptop, but I took it because it matches required the time frame of laptops – it’s able to run Doom 😋. Checked the PC and it appeared to be working fine, just need to have some minor work done. First of all purchased some plastics on eBay as the housing was old and cracked in some places (especially around display hinges). While replacing the plastics cleaned it thoroughly from the dust of ages, put some new thermal grease on CPU and assembled it all back. For the next tasks I thought it would be nice to have Floppy disk drive and DVD ROM drive. Original floppy drive was missing, but luckily with the plastics from eBay I got also some more parts – keyboard, floppy drive and hinges. Well, keyboard is damaged and missing some keys, floppy drive is not working, but hinges are good – all this was said by the seller, so it’s OK. Even the faulty floppy is useful – it provided information what exactly part number I need and in couple of days I purchased the floppy on the same eBay:

To be honest there were more sellers with same drives, but I took the most expensive, because in the picture the drive seemed to be like new and the seller wrote in the add that drive is 100% working. Some time passed and the drive reached me 😆. What a joy, at last I will be able to assemble the PC and make some tests with it. The CD to DVD drive replacement could be done later, because it does not require disassembly of the housing (for that I so much like retro hardware). Assembled everything, by the way, by super thorough and cautious with hinges covers, their fixation parts are super fragile, I broke the original fixators, but replaced covers with second set I got with the plastics. But if you don’t disassemble the PC if you don’t really really need that. Ok, the bolts are in places, keyboard in place, plastics mounted – lets turn it on for floppy test, first some data transfer from the PC to laptop:

What a disappointment, drive just makes this clicking sound and nothing more… After some time Windows asks for a Floppy… 😭 So many hopes just flew out of chimney and those were not cheap, 33,76 € to be exact. The faulty floppy drive I got, for future reference, if I would need to look for another drive:

As for now – wrote the seller, maybe it’s not the drive from the add (that drive had blue heads cover, seen in the original picture). Now let’s wait for decision.

The seller said that she (yes, it appeared to be a woman) has an electronics laboratory and agreed to take back the FDD for checking. After some chatting, we agreed that I will send 3 drives to be checked and confirmed they are OK or repaired if not. I’ve send it on 2022.10.20, later will put a scan of the Post office receipt. Now its 2023.02.23, but I sill have no good news about those FDDs, in some time I will add all the chatter that we made in WhatsApp, now, while hope is still alive, don’t want to disclose too much of personal information 😋. But I also have a good news – today purchased another FDD on eBay, so lets wait till I receive it, maybe finally that laptop will be assembled. To be honest, I am a bit nervous seeing it on my table so long…

2023.06.19

Long time passed, I’d like to finish the article and move on to the next projects.

Ok, so first about the seller of the faulty FDD. It was quite clear long ago, but now I am sure – seller stole my disk drives, no answer on the eBay chat, phone or WhatsApp, so it is safe to make this conclusion. Last message on eBay chat:

And the complete chat I uploaded as separate thread here.

WhatsApp conversation:

I hope you feel the naive sarcasm in my messages 😋. So, guys, if you would happen to visit Italy, you might stop by and politely ask Daniela to return me my FDD drives. The address is: Daniela Paschina locality Guistrigona 12E Casteluovo Berardenga 53019 (SI).

So I checked the eBay and found another FDD for this laptop, purchased it and short after I received the parcel. Unfortunately, the FDD was a bit damaged, metal frame was bent, some dents visible on the connector side of the FDD, but other than that it looked OK. So I wrote to the seller:

Naturally, photos were added:

Once again, I want to take the opportunity to thank Claudio for the most proper reaction, sincerity and understanding. I disassembled the drive, used some of the metal frame parts from the FDDs that I had, other metal parts straightened – and after that installed the FDD to laptop. IT WORKS !!! Claudio – you are the best, thank you so much ! After so much effort at last the laptop is assembled and is working. FDD reads and writes the floppies perfectly. So I can confirm, that:

is selling good and working parts on eBay, with perfect attitude towards the customer. Good luck !

„Treasure 2” – second pile of retro HW 2022.05.06 at 10:08

Decided to write this post in English, this happens from time to time, just to keep my English used, not forgotten :). Ok, lets go. Got the second pile of old PC’s, most of them AT standard, some „white” AT PC’s and a box of boards. As the first pile is almost finished, only 2 PC’s left there, I will have some goood time restoring PC’s from second pile. It should be even more interesting, as PC’s in the first pile were from, roughly, Windows XP time and those in the second pile are from DOS to Windows 95 times.

Some, maybe most of the PCs will be scrapped (or given away) due to missing parts and/or damage and because I don’t have a place to keep them all, but several of them will be fully restored and will find a place in retro hardware corner. I took a quick peek on what’s in the pile, mostly to check what is missing. Luckily, almost all processors are still there, but almost all RAM is missing, also VRM modules are missing. That’s going to be a nice time creating and manufacturing the VRM’s where they are missing (I think they should be installed in 4 PC’s, but only one PC still have the original VRM).

So the first thing I will need – old RAM. Still not sure what type (probably EDO or something), nor sure about the required specs, but started to look for the RAM. To have the original old RAM, bet place to look is eBay. Indeed, there are plenty of RAM of any type, but from far far away, like USA. Some in Europe, but I took a chance in other place – www.allegro.pl. That is a Polish eBay, with lots of stuff, but the best thing – Poland is our neighboring country, so its close and convenient. Pity, but in Lithuania I did not found anyone who would be selling or giving away old RAM. The allegro system is a but funny, it accepts only Polish phone numbers, so sometimes its hard to make an order. And the funny thing is that if you forget a password or want to validate the login allegro can send an SMS and what a surprise – here they accept and send SMS to Lithuanian number (could work to other countries numbers, can’t test). Allegro has very convenient shipping method over the Poland by InPost post boxes:

Something similar exists in whole Europe and, probably, most countries, so I am not explaining a lot, just to say – seller send the parcel and it ends up in one of those boxes, you just have to go and pick it up. So, when purchasing something from Allegro, I just go through the wizard and there is a selection of shipping method by InPost, at the next step I have to enter the phone number, because InPost will send SMS updates and door unlock codes and here comes trouble – it ONLY ACCEPTS POLISH PHONE NUMBERS. So, basically this would block the purchasing, because payment process in the next step in the wizard. And I already won the bidding, so have to pay :D. But cant, because shipping step is not completed :D. Trouble trouble :D. Normally I just write to the seller, with the idea that „sorry, I’d like to have shipping by InPost, but they accept only Polish phone numbers and I don’t have one – would you tell your, so you would get the text message and forward it to me via SMS or internal Allegro chat?”. This way I would have a trustworthy source of the information also I don’t think seller would be travelling some hundreds kilometers (yes, Poland in big), just to pickup the goods he sent, so I consider it pretty safe :D. But this time it didn’t wen so smooth – I won two biddings from the same seller, both included several RAM sticks, but the seller did not gave the Polish phone number and my all idea just went to trash bin. And its not just a number sharing – I feel committed to pay as fast as possible, Allegro also has some ranking system, seller also wants to have the money ASAP and I can’t pay, because first I have to finalize with shipping step in the wizard. And cant do it, because no Polish phone number :D. Got stuck for some time thinking what to do. Well, I can understand the seller, probably disclosing the phone number can (?) lead to some unfair usage of it by other party, but I have no idea what can be done having the phone number, which could financially or somehow physically damage the person who gave the number. My opinion, worst case scenario – someone would start calling at 2 o’clock in the morning. Never the less, seller refused to give the phone number and I am glad I am smart and found a solution – gooled for any random Polish number and used it :). Ok, its not very convenient and you might say – how about the door unlock codes, which you have to receive by SMS ? You’re right 🙂 and here’s the workaround – Allegro also sends the same information to email 🙂 so I still have a way to receive the code. So the only bad thing – SMS will be received by some person who’s phone number I used, some company in Warsaw, sorry for the trouble caused. But finally I could pay and here they are:

And what a coincidence – saved this post and tried to log in to my Allegro account and first thing this view appeared:

YYyyyeeeee !!! At last I wouldn’t have any troubles with Allegro. I hope 😀

So finally all the troubles are gone and – dziękuję ci Karol !

HDD retro kompiuteriams / CF Card 2022.04.07 at 13:23

Net ir seniems kompiuteriams reikia kietųjų diskų, kuriuose gyventų visa informacija. Šiais, SATA – M.2 – NVME, laikais jau nėra taip paprasta gauti elementarių PATA diskų, o ir neverta – jiems yra tikrai gera alternatyva. Jie keičiami Compact Flash (CF) kortelėmis, jungiamomis prie PATA jungties specialaus adapterio pagalba. Tų adapterių ir aš užsisakiau iš AliExpress berods 5 ar 10 vnt. Turbūt apie tai parašysiu atskirą straipsniuką, o šito straipsniuko tikslas – CF kortelės. Iš ten pat, AliExpress, užsisakiau paprastų ir pigių CF atminties kortelių su 256MB talpa. DOSui ir kelioms pirmųjų Windows ar kitų OS versijoms tiek pilnai pakaks. Skelbimas vadinosi taip „LEMIWEI Compact Flash Card 256MB 512MB 1GB 2GB 4GB 8GB 16GB 32GB 64GB Compactflash Memory Card CF Card for Camera”.

Kažkokio techninių parametrų ar aprašymo nelabai yra, bet stipriai abejoju dėl šito:

Kortelė testuota Crystal Mark programa:

Rezultatai:

Kortelė jungta per Nedis CRDRU2200BK adapteriuką. Adapteriukas USB 2.0, tai remiantis specifikacija turėtų važiuoti maksimaliai 480 Mbps (mega bitų per sekundę) arba 60 MBps (mega baitų per sekundę). Adapteriukas prijungtas prie USB 3 lizdo. Tas spartai nepadės, bet kitokio neturiu. Čia tam, kad suprasti, ar gali kokie nors kiti faktoriai įtakoti kortelės testo rezultatus. O rezultatai tai neįspūdyyyyngi. Ir dabar įsivaizduokite, kad turite tą fotoaparatą iš reklaminio vaizdelio, gerą, veidrodinį, nu ir pleškinate RAW formato nuotraukas. O tas RAW formatas, tai nekompresuotas, maksimalus duomenų kiekis ir viena foto laivai gali būti 30 MB svorio. Nu ir dabar primeskim, pagal pirmo testo greičius rašymas truks 30/4,19 = 7,16 sekundės. Ne kažką prifotkinsi tokiais greičiais :D. Todėl geriausia bus fotografuoti formatais, kuriuos fotoaparatas perspaudžia ir tuomet viskas turėtų trukti žymiai mažiau. O video kameros, įrašinėjančios full-HD 1080p kokybe, video srautas prie standartinio kadravimo (pavyzdžiui, 25 kadrai per sekundė) būtų apie 8 Mbps, t. y. 1 MBps. Reiškia video šiaip ne taip dar galima būtų grūsti į tą kortelę. Palyginimui, su ta pačia išorine technika padarysiu kilmingos Cactus Technologies KC1GRI-303 kortelės testą.

Bet rezultatas toks ne vienareikšmis – kai kur geriau, kai kur prasčiau… Tas matomai bus dėl panaudotų skirtingų gamybos technologijų, kuris atsiliepia ir patikimumui.

O toliau – kišam kortelę į senuką PC ir diegiam MS DOS :). Po to gal Norton Commander ir Win 3.11. Dar turiu visą krūvą DOSinių grajų :D!

Dar vienas PC iš lobio :) HP Compaq DC5800 SFF 2021.11.21 at 17:36

Buvęs pirminiame remonte D530 SFF jau padėtas į lentyną, kai turėsiu laiko reikės pabaigti, nes jis toks keistesnis – nesvarbu kiek RAM bebūtų įdėta ir kokias RAM konfigūracijas bedaryčiau, visada mato 8 MB mažiau, nors iš SPD nuskaito teisingą RAM kiekį. Ir dar lyg ir vidinė kolonėlė kartais ūžia, pagal kompiuterio darbą… Gal būti biškį blogai su pagrindine plokšte, tai palieku ateičiai, ilgėlesnis remontėlis. O dabar iš krūvos paėmiau HP Compaq DC5800 SFF. Šioks toks specifikacijų lapas yra čia. Kad buvo pilnas dulkių ir taip aišku, tai nefotografavau, bet išpūtus dulkes pasirodė visai gražus vaizdas:

Gėris tame, kad nėra blogų kondensatorių. Vienas toks įtartinas, bet labiau dėl to, kad kietoki laidai įsirėmę į jį ir gal truputį išvertė :D. Bet gal ir viskas OK. Bet jei darant bandymus bus kokių keistumų – jau signaliukas bus buvęs. Jame jau buvo įmontuotas CPU Intel Core 2 DUO SLA94:

Intel® Core™2 Duo Processor E4600
2M Cache, 2.40 GHz, 800 MHz FSB

Integruotas video ir RAM kontroleris Intel LE82Q33, ir čipsetas NH82801IB.

Visa tai sumontuota į Intel P70130D9VVZPGI pagrindinę plokštę:

Video kontroleris nekeičiamas, todėl tik nuvaliau seną termopastą, sutepiau tradicine Thermal Grizzly termopasta ir uždėjau aušintuvą. Reikės įsivertinti ir esamų karlsonų keliamą triukšmą, gal reiks pakeisti naujais. Procesorių bandysiu dėti maksimaliai palaikomą, ir, kaip visada, maksimalus kiekis RAM. Tikrai bus daugiau kaip 4 GB, reikės pasirūpinti 64 bitų operacine sistema. Prie čipseto matosi lydvietės specialiems radiatoriaus laikikliams (tokie, kaip video čipo) – sumontuosim ten tokius pat laikiklius ir čipsetas gaus savo asmeninį pasyvų aušintuvą.

Palaikomi procesoriai:

– Intel Celeron: 420, 430, 440, 450

– Intel Celeron Dual-Core: E1200, E1400, E1500, E1600

– Intel Pentium Dual-Core: E2180, E2200, E2220, E5300, E5400

– Intel Core 2 Duo: E4500, E4600, E4700, E6550, E6750, E7200, E7300, E7400, E7500, E8300, E8400, E8500, E8600

– Intel Core 2 Quad: Q6600, Q6700, Q8200, Q8300, Q9300, Q9400, Q9650

Maksimalus: Intel® Core™2 Quad Q9650, SLB8W – jeigu veiks, tai tikrai ryškus pagerėjimas bus. Maksimalus FSB dažnis pas Q9650 yra 1333 MHz, o VIDEO/RAM kontroleris palaiko 1333MHz / 1066MHz / 800MHz, taigi, turėtų veikti pilnu pajėgumu.


Palaikomi RAM:
PC2-6400 (DDR2-800 MHz) Non-ECC DIMM Memory, pagal RAM valdiklio aprašymą, palaikoma tik DDR2 667/800 MHz dažnio 8 GB RAM per du atminties kanalus. Bet Internetuose randu, kad veikia ir 16 GB, reikės pabandyti.

Galbūt dar bus įmontuota PCIx video korta, bet reiks ieškoti žemo profilio, o tai riboja pasirinkimą. SVARBU – nepamirštam, kad PC maitinimo blokas ne begalinės galios 😀 – tik 240W. Bet – aprašymas sako, kad gamykliškai yra buvę ir 300W maitinimo blokas, būtų gerai tokį gauti. Pasirodo, įmontuotas vietoje 3,5″ FDD diskasūkio atminties kortelių skaitytuvas – originalus, tokia gamyklinė opcija :).

Banymam naudosiu „sportinius” Corsair XMS2 RAmus, kuriuos kažkada esu gavęs dovanų :). Tik 4 GB, bet primai pradžiai užteks. Pirma – atnaujinam BIOSą (buvo
01.04 2008.01.31, tapo
01.60 2015.10.26), bet BIOSas keikiasi, kad batareika nusėdus, reiks pakeisti.

Šiandien įmontavau atvažiavusį procesorių. Štai, senas ir naujas greta:

Gan ryškiai paspartės perėjus nuo DUO prie QUAD versijos, dar ir su didesniu dažniu. Atsiėjo apie 50€ iš eBay.

CPU aušintuvas jau pakeistas nauju:

Maitinimo bloko karlsonas bus va šitas – AD0912UX-A7BGL-LF. Laidų spalvos atitinka. Belieka įmontuoti SSD ir instaliuoti Windows XP. Kodėl senukai gauna SSD diskus, nors galbūt neišnaudos jų galimybių ? Ogi dėl to, kad būtų tyyyylūs. Be to šitas PC po visų atnaujinimų jau visai neblogai ir SSD greičius išnaudos.

Senuko PC gaivinimas iš „lobio” arba man reikia „pyrago” 2021.11.11 at 16:30

Visų pirma apie kompiuterį, čia vienas iš to lobio, HP Compaq D530 SSF. O pirmas jis todėl, kad toks pats jau sukasi pas mane ant stalo. Nusprendžiau, kad reikia atgaivinti, patobulinti ir padėti į archyvą :). Atsidarius vaizdelis dulkėtas:

Visa tai pučiam, plaunam, dar pučiam ir po to įdėmiai apžiūrim, gal dar kas blogo išlįs.

Nagi nagi, jau matau, kad kondensatoriai papūsti…

Štai jie, broliai šaunuoliai:

Dar prasiardžiau ir maitinimo bloką – jame esantys kondensatoriai irgi mėgsti pūstis, bet su kondensatoriais viskas gerai. Maitinimo blokas nors ir tokios pat formos, kaip mano turimam senuke – šitas jau naujesnis, patobulintas (arba papigintos gamybos) – korpusas be vyriukų, viskas sutvirtinta tik varžteliais. Karlsono „ortakis” toks irgi iš didelio rašto išėjęs… O bet tačiau, kondensatoriai geri, ventiliatorius ūžia – keičiam :). Beje, nepirkite prašmatnių ventiliatorių su integruotomis apsaugomis, minkštais paleidimas ir kitais monais – nesuveikia. Paprastas elementarus ventiliatorius, gal tik su prabangesniais guoliais tipo MagLev bus idealu.

Kad jau užsiėmiau ventiliatoriumi, tai tuo pačiu pasikeičiam guolius ir CPU aušinimo ventiliatoriuje:

Seni žemiau, vienas jų pakeitęs spalvą, kaitęs 😀 Taigi, dedam naujus. Šiaip ar taip ventiliatorius truputį burzgia, bet net akimis matosi, kad reikia balansuoti. Kažin, daro kas tokį dalyką Lietuvoje :D?

Viską patikrinus ir pakeitus, pradedamas surinkimas. Kompiuteris buvo be RAM, taigi gavo originalius, vardinius ir gal net kilmingus HP RAM kauliukus, kondensatoriai irgi prabangesni – OST gamybos.

Kadangi jau pridėjau maksimaliai palaikomą greičiausia RAM, esamas procesorius Pentium 4 2,4 GHz 512 KB L2 atminties ir 533 KHz šynos dažnio, D1 versija irgi norėtų būti pakeistas, šitas ne pats galingiausias šiai pagrindinei plokštei. Todėl užsakiau porą Intel Pentium 4 SL6WG 3.20GHz/512KB/800MHz Socket/Sockel 478 Hyper-Threading CPU. Porą, nes pasikeisiu ir darbiniam kompiukui, bus raketa :D. O šitas dar gaus ir Crucial MX500 512GB SSD (yra SATA). Gražu pažiūrėti.

O dabar apie pyragą, stringančius darbus ir t.t. Tas posakis, kad reikia pyrago, atsirado po filmo „Žmonės juodais drabužiais”, trečios dalies. Va ta ištrauka apie pyragą:

O pyrago esmė – kai kažkas nesiseka reikia padaryti pertraukėlę, kad ir pyragui. Smegenys pailsi, mintys persijungia nuo užsiciklinusio neveikiančio sprendimo, atsipalaiduoja, o po to tik pyst ir dingteli teisinga mintis ar atsiranda koks naujas požiūris į problemą ir panašiai. Tai va, kad truputį pabėgti nuo nesisekančių darbų reikėjo man tokio pyrago, kuriuo šiuo atveju buvo to kompiuko perrinkimas. Ir emocijos geros, kad veikia, dar Win XP instaliuot išbandyt – vien malonumai. Po tokios terapijos galima bus vėl kibti į sunkumus :).

Blogumas – kompiuteris nemato 8 MB iš bet kokio įdėto RAM.